Златан Стипишиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златан Стипишиќ
Роден(а)13 август 1968
Сплит
Жанр(ови)поп, рок
Години на активност1985-денес
Порано воОсми путник

Златан Стипишиќ Џибони (Сплит, 13 август 1968 ) е хрватски музичар.

Музиката на Џибони (еден вид мешавина на поп, етничка и светска музика) е посебна по својата единствена, меланхолична средоземна атмосфера и интимни текстови. Неговите песни ги изведуваа многу познати уметници, а освоија врвни награди на многу музички фестивали.[1]

Почеток на кариера[уреди | уреди извор]

Кариерата ја започна како пејач на сплитскиот хард-рок бенд „ Осми путник “, по чие распаѓање и кратка кариера во „ Дивљи јагоде “, соработуваше со Дино Дворник и Оливер Драгојевиќ . Во тој период пишува и компонира некои од неговите најголеми хитови.

Са мном или без мене[уреди | уреди извор]

Набргу по неговиот прв албум наречен „Са мном или без мене“ имаше пресврт што ја промени целата негова идна кариера: Џибони ја напиша песната „Цесарица“ за Оливер Драгојевиќ. Денес во Хрватска таа песна се смета за најголемиот хит кој некогаш е отпеан. Џибони веднаш стана баран композитор чии песни без исклучок станаа големи хитови.

Ноина арка[уреди | уреди извор]

На албумот „Ноина арка“ [2] (1993) ги вклучи песните „Златни години“, кои ги напиша во соработка со Зринко Тутиќ за истоимениот филм и „Ние сме шампиони“, која беше прогласена за химна на Хрватскиот олимписки сојуз. На тој албум се најдоа и хитовите „Нек се гледа како ја“, „Добри јуди“ и „Тебе нисам био вриједан“.

Круна од перја, Ружа вјетрова[уреди | уреди извор]

Самостоен настапува со Бруно Ковачиќ, а потоа формира група составена од: Џибони, Бруно Ковачиќ, Ренато Швориниќ, Гордан Дорвак и Јосип Андриќ. Во тој состав, групата на Џибони снима два албума: „Круна од перја“ ( 1995 ) и „Ружа вјетрова“ (1997) Иако во тој период Џибони ги создава своите најубави песни (Двије душе, Оздрави ми ти, Живот ме моро, Липа моја, Ово ми е школа, Темпера, Ако ме носиш на душа, Еј вапаре), дури по распадот на таа група и со следните албуми е зрело време за првите официјални признанија и награди во форма на Порин. Така започнува покомерцијалната фаза на Џибони, која предизвикува голем успех кај пошироките маси и критичарите.

Јуди, звири и бештимје[уреди | уреди извор]

Следниот соло албум на Џибони беше издаден во февруари 1999 година . и тоа во тој момент беше најпродаваниот албум во Хрватска и Словенија со 7 Порини . На него беа објавени хитовите „Јас постапувам правилно“, „Пројди вило“. и „И јас ќе сонувам буден“. 1999 и 2000 година . Џибони беше на турнеја низ Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина и одржа бројни големи концерти (на пр. во загрепската сала „Ватрослав Лисински“). По успехот со албумот „Јуди, зири и бештимје“ Објавено е ДВД, „Милениумски концерт“, снимено во Хрватскиот народен театар »Иван пл. Цајч во Риека, каде што благодарение на новата ISDN технологија му се придружија бројни познати гости: Влатко Стефановски и Клапа Камби .

Џибони го држи рекордот за најпосетен концерт со концерт одржан на стадионот Максимир во Загреб пред 32.000 луѓе. Основал фонд за талентирани деца без родители, објавил стихозбирка по сценарио на Брил наречена „Двије душе“. чии приходи од продажба биле наменети за слепите лица од локалната заедница, а учествувал и на бројни хуманитарни аукции.

Неговите музички корени се лесно да се пронајдат бидејќи неговиот татко Љубо Стипишиќ е веројатно најактивниот архивар на традиционални песни во неговата околина и почитуван етномузиколог .

Еден од омилените уметници на Џибони, Клапа Камби, објавен во 2001 година . албум „Вриме од неја“ на кој беа опфатени хитовите на Џибони во традиционален и уникатен далматински фолк перформанс.

Миракул[уреди | уреди извор]

Долгоочекуваниот албум на Џибони „Миракул“ беше објавен на 16 октомври 2001 година . а за неколку дена стана најпродаваниот албум во Хрватска. До денес, „Чудо“ е продадено во повеќе од 60.000 примероци (во Хрватска, Словенија и Босна и Херцеговина) и беше најпродаваното издание во 2001 и 2002 година . таа година. Бројни одлични критики прогласени за најдобриот албум од 2001 година (кој се прошири до 2002 година) со неколку песни кои веќе заземаат значајно место во хрватската музичка историја. Има 13 песни на кои учествуваат неколку меѓународно познати музичари, како тапанарот Ману Каче, басистите Пино Паладино и Тони Левин, ѕвездата на светската музика Џефри Ориема, фронтмен на италијанскиот бенд „Стадио“ Гаетано Курери и Влатко Стефановски .

Во 2003 г Златан Стипишиќ беше амбасадор на добра волја на УНИЦЕФ.

Унца Фибре[уреди | уреди извор]

18 мај 2006 година . Објавен е албумот на Џибони „ Унца фибре (водич за исчезнати и ангели чувари)“. „Vrime Da Se Pomirin Sa Svita“ е првата песна што го отвори албумот „Unca fibre“, на кој Џибони соработуваше со Горан Бар и Маја Азуќена во песната Анѓео у Теби, за која беше снимен и видео запис. Тоа не се единствените дуети што ги постигна Џибони. Пееше со Вана (поранешен член на групата Е.Т.) во песната Ja ću budan sanjati te Oliver Dragojević во песната U ljubav vere nemam . Концерт на Џибони во Сплит Грип на 20.10.2006. за прв пат ја изведе композицијата - Ево ме дома во дует со Младен од Т. Б. Ф. Покрај веќе споменатите на Сплит Грипс, му се придружија и сестрите Хусар кои ја отпеаја песната Анђео у теби.

Првиот концерт го одржа во Белград на 25 октомври 2013 година, пред 17 илјади посетители.[3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • Са мном или без мене“, (Кроација Рекордс, 1991)[4]
 • „Ноина арка“, (Кроација Рекордс, 1993)
 • „Круна од перја“, (Кроација Рекордс, 1994)[5]
 • „Концерт“, (Кроација Рекордс, 1995)
 • „Ружа вјетрова“, (Кроација Рекордс, 1996)[6]
 • „Јуди, звири и бештимје“, (Далас Рекордс/с. и. н.. 1999)
 • "24 Карата/18 Великих“, компилација, (Кроација Рекордс, 1999)
 • „Миракул“, (Далас Рекордс, 2001)
 • „Сви моји пунти кад се зброје“, (Box Set) (Далас Рекордс, 2003)
 • „Унца фибре (водич за бродоломце и анђеле чуваре)", (Далас Рекордс, 2006)
 • "acoustic:electric", (Далас Рекордс, 2007)
 • "acoustic:electric", special Christmas limited edition (Далас Рекордс, 2008)
 • „Толеранца“, (Далас Рекордс, 2010)

Фестивали[уреди | уреди извор]

Сплит[уреди | уреди извор]

 • Тебе нисам био вриједан, прва награда на стручни жири и победничка песна, '92
 • Родни град '95

Задар[уреди | уреди извор]

 • Живот ме уморио, победничка песна, '93
 • Двије душе, победничка песна, '94
 • Што је мени твоја невјера, '95

Мелодии на хрватскиот Јадран, Сплит[уреди | уреди извор]

 • Добри људи, трета награда од публиката, '93
 • Липа моја, втора награда на публиката и награда за најдобар текст, '94
 • Еј, вапоре, награда за трета публика и награда за најдобар текст, '95
 • Ако ме носиш на души, прва награда публика, прва награда на стручно жири и награда за најдобар текст, Гран при фестивал, '96
 • Пројди вило, прва награда на публика, прва награда на стручно жири, награда за најдобар текст и најдобар аранжман, '98

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Златан Стипишић Гибони“. Вечерњи. Посетено на 25. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 2. „Ноина барка“. Дискографија. Посетено на 30. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 3. Џибони подигао Арену на ноге („Вечерње новости“, 25. октобар 2013)
 4. „Са мном или без мене“. Текстови. нет. Посетено на 30. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 5. „Круна од перја“. Текстови. нет. Посетено на 30. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
 6. „Ружа вјетрова“. Дискографија. Посетено на 30. 1. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]