Златанка Белазелкоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Златанка Белазелкоска
Родена Златанка Белазелкоска
26 март 1948 (1948-03-26) (72 г.)
Скопје, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонка
Занимање специјалист по болести на устата и пародонтот


Златанка Белазелкоска (моминско: Кирилова; р. 26 март 1948 во Скопје) — македонски специјалист по болести на устата и пародонтот и универзитетски професор на Стоматолошкиот факултет во Скопје.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Магистрирала и докторирала на Стоматолошкиот факултет при Скопскиот универзитет во 1981 и 1989 година, соодветно.

Издала 100 статии. Автор е на учебникот „Орална патологија“. Ја истражувала улогата на ензимите во етиопатогенезата на прогресивната пародонтопатија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Беласичка“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 141. (2009). Скопје: МАНУ.