Зимски спортови

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Зимски спорт)
Ски-центар Јасна во Словачка.

Зимскиот спорт или зимската активност е рекреативна активност или спорт кој е игран на снег или мраз.[1] Повеќето вакви спортови се варијанти на скијање, уметничко лизгање и санкање. Традиционално ваквите спортови, биле играни само во студени места во текот на зимата, но вештачкиот снег и вештачкиот мраз овозможуваат повеќе флексибилност. Вештачки мраз може да се користи за да се обезбедат мразни милји за лизгање на мраз, хокеј на мраз и во поблага клима, се игра бенди.

Чести спортови вклучуваат крос-кантри скијање, Алпско скијање, ски скокање, брзо лизгање, уметничко лизгање, лужица, скелет, боб и сноумобилирање. Чести тимски спортови вклучуваат хокеј на мраз, карлинг и банди. Врз основа на бројот на учесници, хокеј на мраз е најпопуларниот зимски спорт во светот, по што следи банди.[2][3] Зимските спортови често имаат свои мулти-спортски турнири, како што се Зимските олимписки игри.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „winter sports, noun“. Chambers 21st Century Dictionary. Посетено на 22 February 2010.
  2. „Bandyn är världens näst största vinteridrott“ (шведски). Bandyworld. 6 October 2015. Архивирано од изворникот на 2015-11-18. Посетено на 18 November 2015.
  3. „Bandy versus the 50 Olympic Winter Games Disciplines“. Архивирано од изворникот на 2015-12-22. Посетено на 2017-12-21.

Литература[уреди | уреди извор]