Зилтски дијалект

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зилтски дијалект
Söl'ring
Застапен во Германија
Подрачје Зилт, Северна Фризија
Говорници непознато, помалку од 500  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3
Linguasphere 52-ABB-da[1]
{{{mapalt}}}
Севернофризиски дијалекти

Зилтски дијалект или зелриншкидијалект на севернофризискиот јазик говорен на островот Зилт, во областа Северна Фризија, во Германија. Зелриншки се однесува на зелриншкиот збор за Зилт (Söl). Заедно со другите севернофризиски дијалекти — фериншки, емраншки и халундски — создава дел од внатрешната група на севернофризиски дијалекти. Се разликува од дијалектите на копното поради неговото релативно силно изразена данско влијание.[2] Поради масовниот туризам на Зилт, дијалектот главно бил заменет од германскиот јазик, а зелриншкиот дијалект го говорат само неколку стотина луѓе, многу од нив повеќе не живеат на Зилт. Иако е предаван во неколку основни училишта, неговиот опстанок е загрозен, споредувајќи го со другите островски дијалекти.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „s“. The Linguasphere Register. стр. 257. http://www.linguasphere.info/lcontao/tl_files/pdf/index/LS_index_r-s.pdf. посет. 1 март 2013 г. 
  2. Walker, Alastair G.H.; Wilts, Ommo (2001). „Die nordfriesischen Mundarten“. Munske, Horst H.; Århammar, Nils (на германски и англиски). Handbuch des Friesischen: Handbook of Frisian Studies. Tübingen: Niemeyer. стр. 284. ISBN 3-484-73048-X.