Зико Заки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зико Заки ( арап. زيكو زكي [1] ; роден на 18 јануари 1990 година) [2] е американски глумец најпознат по улогата на Омар Адом „ОА“ Зидан во серијата ФБИ .[3]

Рана младост[уреди | уреди извор]

Заки е роден во Александрија, Египет и на едно месечна возраст имигрирал во САД.[4] Неговото пошироко семејство останало во Египет, а Заки го посетувал родниот град за време во летниот перод во текот на неговото детство.[5] Тој израснал во Западен Честер, Пенсилванија . Заки има двајца помлади брат и сестра.

Страста на Заки за глума беше разгорена за време на неговата прва година во средното училиште, каде што матурирал.[5][6] Тој исто така глумел во театарската група „Unionville Players“. Тој студирал но Универзитетот Temple.[7]

Заки е муслиман.[2][4][5] Tечно зборува англиски и арапски.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „زيكو زكي.. مصري يلعب دور البطولة في مسلسل أميركي“. Alhurra (арапски). September 27, 2018.
  2. 2,0 2,1 „Arab American stars in new CBS prime-time series“. Arab American News (англиски). 2018-07-28. Посетено на 2018-11-18.
  3. „Connie Nielsen Cast in Dick Wolf's CBS Drama FBI“. ComingSoon.net (англиски). 2018-03-06. Посетено на 2018-11-18.
  4. 4,0 4,1 „Actor Zeeko Zaki Is Ready to Change the Narrative of Arab Men on the Small Screen“. Town & Country (англиски). 2018-09-25. Посетено на 2018-11-18.
  5. 5,0 5,1 5,2 „I'm a Muslim American and I Play the Hero in a TV Show. Here's What My Experience Has Taught Me About How We Can Change Hollywood“. Time (англиски). Посетено на 2018-11-18.
  6. „Dick Wolf's new CBS show 'F.B.I' stars Delaware actor Zeeko Zaki“. delawareonline (англиски). Посетено на 2018-11-18.
  7. „ZEEKO ZAKI - Resume | STW Talent Agency“. resumes.breakdownexpress.com. Посетено на 2018-11-18.
  8. „بطل مصري لمسلسل أمريكي.. حكاية زيكو زكي“ (англиски). elsaha.com. November 4, 2019.