Прејди на содржината

Зидерштапел

Координати: 54°21′1″N 9°13′6″E / 54.35028° СГШ; 9.21833° ИГД / 54.35028; 9.21833
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зидерштапел
Место во Штапел
Црква во Зидерштапел
Црква во Зидерштапел
Црква во Зидерштапел
Грб на Зидерштапел
Зидерштапел во рамките на Германија
Зидерштапел
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Шлезвиг-Фленсбург
Општина Штапел
Основни податоци
Површина 16,91 км2
Надм. височина 6 м
Население 1.001  (31 декември 2016)
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SL
Пошт. бр. 25879
Повик. бр. 04883
Портал www.kropp.de
Координати 54°21′1″N 9°13′6″E / 54.35028° СГШ; 9.21833° ИГД / 54.35028; 9.21833

Зидерштапел (германски: Süderstapel; дански: Sønder Stabel) — општина во округот Шлезвиг-Фленсбург, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Од март 2018 година е дел од општината Штапел.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]