Зибесе (општинска заедница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Зибесе (германски: Sibbesse) — поранешна општинска заедница во округот Хилдесхајм, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Нејзиното седиште било во општината Зибесе. На 1 ноември 2016 година била распуштена.

Општинската заедница Зибесе се состоела од следниве општини:

  1. Аденштет
  2. Алмштет
  3. Еберхолцен
  4. Зибесе
  5. Вестфелд

Координати: 52°03′00″ N; 9°54′00″ E / 52.050° СГШ; 9.900° ИГД / 52.050; 9.900