Зиба Муча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зиба Муча
Родена Зиба Пунторие
1 мај 1954 (1954-05-01) (66 г.)
Велешта, СФРЈ СФР Југославија
Националност Албанка
Занимање педагог, поетеса


Зиба Муча (моминско: Пунторие; 1 мај 1954 во Велешта) — македонска поетеса и педагог со албанско потекло.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Основно училиште завршила во родното место, средно училиште во Струга и Педагошка академија (Група за албаски јазик и книжевност) во Скопје. Работи како наставник во ОУ „Јане Сандански“ во Скопје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Мухчинов“. Македонска енциклопедија , книга II (М-Ш): стр. 1002. (2009). Скопје: МАНУ.