Зиба Муча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зиба Муча
Родена Зиба Пунторие
1 мај 1954(1954-05-01)(70 г.)
Велешта, СФРЈ СФР Југославија
Националност Албанка
Занимање педагог, поетеса

Зиба Муча (моминско: Пунторие; 1 мај 1954 во Велешта) — македонска поетеса и педагог со албанско потекло.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Основно училиште завршила во родното место, средно училиште во Струга и Педагошка академија (Група за албаски јазик и книжевност) во Скопје. Работи како наставник во ОУ „Јане Сандански“ во Скопје.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Мухчинов“. Македонска енциклопедија. , книга II (М-Ш). Скопје: МАНУ. стр. 1002. Text "series " ignored (help)