ЗиЛ

Од Википедија — слободната енциклопедија
АМО ЗиЛ (Автомобильное Московское Общество - Завод Имени Лихачёва)
ВидАкционерско друштво
ДејностАвтомобилска
Основано1916
Распуштено2013 Уреди на Википодатоците
СедиштеРусија Москва
Клучни личности
Константин Лаптев, Генерален директор (2002 - денес)
ПроизводиЛуксузни автомобили
Тешки товарни возила
Теренски возила
Воени возила
Доход809.851.000 руска рубља (2016) Уреди на Википодатоците
Оперативен доход
−1.273.561.000 руска рубља (2016) Уреди на Википодатоците
Нето-доход
−1.441.158.000 руска рубља (2016) Уреди на Википодатоците
Матично претпријатие
Government of Moscow Уреди на Википодатоците
Мреж. местоСлужбена страница
Лимузина ЗиС-110 од 1942 г.
ЗиЛ-41047 од 1985 г.

Завод имени Лихачёва или ЗиЛ — еден од главните производители на камиони и тешка машинерија во Русија, познат и по рачната изработка на ултралуксузни автомобили за речиси сите советски државници, како и автобуси, оклопни борбени возила, и аеросанки. Денес работи како прозиводител на државнички возила за владата на Русија. Автомобилите ЗиЛ се сметаат за рамни на Maybach и Rolls-Royce, но во главно се непознати вон ЗНД и производството се состои од околу 12 автомобили годишно.

Фабриката е основана во 1916 г. под името Автомобильное Московское Общество (АМО). Се планирало да се произведуваат 1,5 тонски камиони засновани на Fiat F-15 под лиценца. Заради Октомвриската револуција и Руската граѓанска војна по неа, требало да се чека до 1 ноември 1924 за да се произведе првото возило, АМО-F-15. Во 1931 фабриката била реопремена и проширена со помош на U.S. A.J. Brandt Co., кога го променила името во Завод имени Сталина (ЗиС). По прекинот на култот кон личноста на Сталин под водство на Никита Хрушчов во 1956, името било вратено на Завод имени Лихачёва, по нејзиниот поранешен директор Иван Алексеевич Лихачов.

Модели[уреди | уреди извор]

Лимузини[уреди | уреди извор]

Камиони[уреди | уреди извор]

ЗиЛ 130
ЗиЛ 5301

Автобуси[уреди | уреди извор]

  • ЗиС-8
  • ЗиС-16 (1941?)
  • ЗиС-154
  • ЗиС-155 (1949)
  • ЗиС-127 (1955)
  • ЗиЛ-158 (1957)
  • ЗиЛ-118 „Јуност“ (1967)
  • ЗиЛ-3250 (1998)

Спортски и тркачки автомобили[уреди | уреди извор]

ЗиЛ-112 Спорт

Разни[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Zaloga, Steven J., James Grandsen (1984). Soviet Tanks and Combat Vehicles of World War Two, p. 44. London: Arms and Armour Press. ISBN 0-85368-606-8.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]