Прејди на содржината

Зехаузен (Берде)

Координати: 52°6′N 11°18′E / 52.100° СГШ; 11.300° ИГД / 52.100; 11.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зехаузен
Градски дел во Ванцлебен-Берде
Црквата во Зехаузен
Црквата во Зехаузен
Црквата во Зехаузен
Грб на Зехаузен
Зехаузен (Берде) во рамките на Германија
Зехаузен (Берде)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Град Ванцлебен-Берде
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 124 м
Население 1.892  (31 декември 2006)
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39365
Повик. бр. 039407
Портал www.boerdestadt-seehausen.de
Местоположба на Зехаузен во рамките на округот Берде
Местоположба на Зехаузен во рамките на округот Берде
Местоположба на Зехаузен во рамките на округот Берде
Координати 52°6′N 11°18′E / 52.100° СГШ; 11.300° ИГД / 52.100; 11.300

Зехаузен (германски: Seehausen) — град и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Алер, западно од Магдебург. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Ванцлебен-Берде.