Зетска Рамница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозја на Зетската Рамница.

Рамнината Зета (црногорски: Зетска равница) ― плодна низина во Црна Гора. Се протега од Подгорица[1] на север до Скадарското Езеро на југ. Тоа е најголемата рамничарска област во Црна Гора, со просечна надморска височина околу 40 метри надморска височина.[2]

Името „Зетска“, потекнува од зборот Зета што значи жетва или жито. Збунувачки, реката Зета тече не низ Зетската Рамница, туку низ друга значајна долина во Црна Гора, Бјелопавлиќи.

Зетската Рамница е една од најгусто населените области во Црна Гора. Голубовци, главниот град на градската општина Голубовци, која опфаќа поголем дел од рамнината, е најголемата населба. Лозјата во Плантаже, црногорски производител на квалитетно вино, се наоѓаат во рамнината, која е идеална за одгледување средоземно овошје и зеленчук.[3]

Зетската Рамница е во близина на Аеродромот Подгорица, како и Комбинатот за алуминиум Подгорица која се смета за најлош загадувач во рамницата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Podgorica Nature – Visit-Montenegro.com“. Архивирано од изворникот на 2015-03-18. Посетено на 7 март 2022.
  2. Discover Montenegro 2016.
  3. Plantaže Архивирано на 7 јули 2020 г., podgorica.travel

42°20′N 19°16′E / 42.333° СГШ; 19.267° ИГД / 42.333; 19.267