Зенвалд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Зенвалд
Земја Швајцарија
Кантон Санкт Гален
Округ Верденберг
Координати 47°16′ СГШ 9°30′ ИГД / 
Население 4.944 (Грешка: погрешен формат за време)[1]
- Густина 119 /km2 (308 /sq mi)
Површина  41.53 km2 (16.03 ми)
Надм. вис. 446 m (1.463 ft)
Поштенски бр. 9466
Самоуправна назнака 3274
Места Зенвалд, Фримзен, Залец, Хаг, Закс
Окружен од Алтштетен, Бухс, Ешен (ЛИ), Гамприн (ЛИ), Гамс, Ругел (ЛИ), Рите (АИ), Вилдхаус
Мреж. место www.sennwald.ch
SFSO-статистики
Зенвалд се наоѓа во Швајцарија
Зенвалд
Карта на Зенвалд

Зенвалд (гер. Sennwald) е општина во рамките на изборната единица Верденберг во кантонот Санкт Гален во Швајцарија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Статистичка служба на Санкт ГаленWohnbevölkerung (bis 2012) (германски)