Земјотрес во Јушу (2010)

Координати: 33°16′16″N 96°37′44″E / 33.271° СГШ; 96.629° ИГД / 33.271; 96.629
Од Википедија — слободната енциклопедија
Земјотрес во Јушу (2010)
Карта на епицентарот
Датум 13 април 2010 23:49:37 UTC
Магнитуда 6.9 or 7.1 Mw
Длабочина 10 kм (6 ми)
Епицентар 33°16′16″N 96°37′44″E / 33.271° СГШ; 96.629° ИГД / 33.271; 96.629
Зафатени земји/подрачја Кина
Жртви 2,183

Земјотресот во Јушу се случил на 14 април 2010 година. Според Рихтеровата скала, јачината на земјотресот била 6,9[1][2] или 7.1 [3].Земјотресот се случил во Јушу, во кинеската провинција Чингаи, северозападно од Пекинг, Кина. Замјата започнала да се тресе во 7,49 часот по месно време.[4] Американскиот геолошки институт потврдил дека половина час по првиот земјотрес следеле уште два послаби со магнитуда од 5.2 и 5.3 степени по Рихтер. Кинескиот центар за земјотреси потврдил дека во Јушу на Тибет, каде живеат околу сто илјади луѓе, имало многу уништени објекти.

Според кинеската новинска агенција Ксинхуа, околу 2,183 луѓе загинале, а 12,135 биле повредени, 84 исчезнати.[3][5] Епицентарот бил сместен во селото Рима ((日瑪村),)[6][7] во близина на границата со Тибет. Епицентарот се наоѓа на околу 30 километри од Гиегу, седиштето на покраината,[8] и на околу 240 километри од Камдо.[9]

Според последните информации (14 април), од земјотресот се урнати над 85% од куќите во близина на епицентарот. Повеќе од 5.000 припадници на армијата им се придружиле на спасувачките екипи во обид да им помогнат на настраданите жители.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Magnitude 6.9 – SOUTHERN QINGHAI, CHINA Архивирано на 17 април 2010 г., usgs.gov. Retrieved 13 април 2010.
  2. Mw 6.9 SOUTHERN QINGHAI, CHINA emsc-csem.org accessed 14 април 2010
  3. 3,0 3,1 589 dead, 10,000 injured in 7.1-magnitude quake in China's Qinghai, xinhuanet.com. Retrieved 14 април 2010.
  4. http://forum.com.mk/21170[мртва врска]
  5. „China earthquake kills hundreds in Qinghai“. BBC News. Посетено на 2010-04-14.
  6. „BBC 中文网 - 兩岸三地 - 青海玉樹地震已造成至少400多人死亡“. Bbc.co.uk. Посетено на 2010-04-14.
  7. „815 郵政編碼(郵遞區號)查詢 - 郵編庫(繁體)“ (кинески). Postcode.jamesqi.com. 2010-02-26. Посетено на 2010-04-14.
  8. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-05-13. Посетено на 2010-04-14.
  9. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2010-04-17. Посетено на 2010-04-14.