Земјоделска банка (Турција)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Земјоделска Банка
ВидС.А.
ДејностФинансии и осигурување
Основано1863
Седиште
Испостави
1,434 [1]
Опслужувани подрачја
цел свет
Клучни личности
Мухарем Карсли(шеф)
Хусеин Ајдин(ЦЕО)[1]
ПроизводиФинансиски услуги, кредитна картичка, корпоративно банкарство, инвестициско банкарство, хипотекарен заем, приватно банкарство
Доход Turkish lira symbol 8x10px.png 13.828 милијарди(2011)[1]
Оперативен доход
Turkish lira symbol 8x10px.png 2.934 милијарди(2011)[1]
Нето-доход
Turkish lira symbol 8x10px.png 2.233 милијарди(2011)[1]
Вкупно актива Turkish lira symbol 8x10px.png 162.871 милијарди(2011)[1]
Вк. капитал Turkish lira symbol 8x10px.png 13.540 милијарди(2011)[1]
Вработени
24,374[1]
Мреж. местоwww.ziraat.com.tr

Земјоделска Банка (турски: Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası), попозната како Зират Банкаси — државна банка во Турција основана во 1863 година. Зират банка е втора најголема турска банка по Гаранти банка од 2012 година според Базата на податоци за банкарско ниво мерено според вкупните средства во американски долари. Според извештајот за „Топ 1000 светски банки во 2004 година“ објавен од магазинот „The Banker“,Зират Банка е рангирана на 115-то место. Таа се искачила за 26 места за разлика од претходната година, кога била на 141 место.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на првата половина на 19 век, со усвојување на западните модели на трговија и финансии, странските банки ги започнале своите активности во Отоманското Царство. Во тој период, немало доволно капитал за да се најде национален банкарски систем и никој не можел да го спомне постоењето на националните банки како извор на капитал. Ваквата состојба била поштетна за земјоделците затоа што тие го сочинувале мнозинството од населението и бидејќи немале институционална финансиска структура на која би се потпирале, тие морале да позајмуваат пари од узурпаторите со високи каматни стапки. Под овие услови, гувернерот на провинцијата Ниш (сега во Србија), Мидхат-паша (1822–1884) започнал да ги презема првите чекори за надминување на овие тешкотии во 1863 година и ја постигнал реорганизацијата на Memleket Sandığı (Домашни фондови), кои станале закон со регулативите за домашните фондови во 1867 година. Домашните фондови биле првата земјоделска финансиска институција основана од државата и работела со државна гаранција.

Во 1888 година, Домашните фондови биле преименувани во Зират Банкаси (македонски: Земјоделска банка) и седиштето на банката во Истанбул започнало да функционира. Грчко-турската војна помеѓу 1919 и 1922 година влијаела на политиката на банката. Грчките сили отвориле Центар за управување со банката во Измир и окупираните средства биле пренесени на управувањето во новиот центар. Од друга страна, турското Големо национално собрание му наплатило на филијалата на Анкара за управувањето на банката. Со ослободувањето на Измир од страна на турските сили на 9 септември 1922 година, организацијата во Измир повторно се обединила со огранокот во Анкара и на 23 октомври, истанбулската организација исто така била повторно обединета со огранокот во Анкара. По завршувањето на Турската војна за независност кон крајот на 1923 година, Зират банка станала повторно обединет субјект. Од 1930-тите банката имала важна улога во финансирањето на земјоделската механизација во Турција, која во повоениот период имала корист од поддршката од Маршаловиот план на САД[2].

Во 1993 година, Зират банка Москва, Казахстанска меѓународната банка Зират, Туркменска турска комерцијална банка и Узбекистанска турската банка биле основани. Во 2001 година, Емлак Банка целосно се споила во Зират[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „ANNUAL REPORT 2011“ (PDF). Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası. Архивирано од изворникот (PDF) на 2012-11-19. Посетено на 2012-06-17.
  2. Marois, Thomas; Güngen, Ali Rıza (2 August 2016). „Credibility and class in the evolution of public banks: the case of Turkey“ (PDF). The Journal of Peasant Studies. 43 (6): 1285–1309. doi:10.1080/03066150.2016.1176023.
  3. „Emlakbank artık Ziraat Bankası“. Hurriyet.com.tr. Hürriyet. 2011-07-09. Посетено на 2011-03-31.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]