Земја на слободата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Земја на слободата (англиски: Freedomland) е американски филм, во режија на Џо Рот. Главните улоги ги толкуваат: Семјуел Л. Џексон и Џулиен Мур.

Содржина[уреди | уреди извор]

Кога Бренда, самохрана мајка од белата раса, ќе изјави дека Црнец од сиромашен кварт ѝ го украл автомобилот, со детето на задното седиште, во градот избувнува голема расна нетрпеливост. Двајца детективи, Црнец и белец, се здружуваат да го пронајдат детето и откриваат дека случајот е посложен отколку што изгледа. Имено, тие откриваат дека самата мајка е одговорна за смртта на своето дете, откако му дала преголема доза сируп за кашлање.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 857, 28.11.2014, стр. 25.
  2. Антена, број 854, 7.11.2014, стр. 22.