Земјата на страсти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Земјата на страсти
Жанр драма
теленовела
Создадена од Ерик Вон
Улоги Габриела Спаниќ
Саул Лисазо
Кетрин Сиачокуе
Хектор Суарез
Франциско Гаторно
Воведна тема "Tierra de Pasiones" – Gabriela Spanic
Земја на потекло САД / Колумбија
Првичен јазик Шпански
Бр. на епизоди 172
Продукција
Времетраење 45 минути
Прикажување
Првична мрежа Телемундо / РТИ Колумбија
Хронологија
Следбеник Вдовицата во бело (2006-2007)
Надворешни врски
Мрежна страница tv.telemundo.yahoo.com/tierradepasiones/index.html

Земјата на Страсти (шпански: Tierra de Pasiones) е американска / колумбиска теленовела снимана во Мајами, во 2006 година. Серијата имаше огромен успех во САД како и во целиот свет. Во главната улога се појавува Габриела Спаниќ, кај нас позната по улогите во теленовелата Злобница.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумци Ликови
Габриела Спаниќ Валерија Сан Роман
Саул Лисазо Франциско Контрерас
Кетрин Сиачокуе Марсија Хернандез
Хектор Суарез Хосе Марија (Чема) Сан Роман
Франциско Гаторно Пабло Гонзалес
Ариел Лопез Падиља Хавиер Ортигоза
Серхио Каталан Хорхе Сан Роман

Земјата на Страсти на Балканот[уреди | уреди извор]

Србија: Пинк Телевизија
Босна и Херцеговина: НТВ Хајат
Хрватска: НоваТВ
Бугарија: бТВ
Црна Гора: Пинк М
Македонија: Сител Телевизија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]