Зема (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зема
Sehma
Frohnauer Hammer 2010 (2).jpg
Реката Зема во Анаберг-Бухолц
ЗемјаГерманија
Слив
Главен изворблизу Нојдорф
720 метри
Устиеблизу Виса во Чопау
465 метри
ТечениеЧопауФрајбергер МулдеМулдеЕлбаСеверно Море
Речен системЕлба

Зема — десна притока на Чопау во германската сојузна покраина Саксонија и започнува со вливот на нејзините потоци Вајсе Зема (Weiße Sehma) и Роте Зема (Rote Sehma).

  • Вајсе Зема извира од Рудните Планини на Фихтелберг (1.214 м) и тече кон север, паралелно со Чопау.
  • Над Нојдорф се спојување со Роте Зема од Кречам-Ротензема, која се влева од десно и започнува со вливот на потоците Лампертбах и Штимпелбах неколку километри порано.

Во долината на реката се наоѓаат селата Нојдорф, Кранцал и Зема, кои припаѓаат на општината Зематал. Зема продолжува до градот Анаберг-Бухолц. Долината на Зема е исто така дом на селото Фронау и познатата воденица, Frohnauer Hammer. Над Виса, Зема се влева во Чопау.