Прејди на содржината

Зелтен

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зелтен е традиционален италијански овошен колач кој се подготвува за време на Божиќ.[1] Се прави со 'ржано брашно, пченично брашно, сушено и зашеќерено овошје, кора од портокал и разни зачини. Неговото име потекнува од зборот selten што значи „ретко“, бидејќи обично се подготвува само еднаш годишно.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Zelten: the recipe for the typical Italian cake from Alto Adige“. Cookist.com (англиски).
  2. „Zelten | Traditional Cake From Trentino-South Tyrol | TasteAtlas“. www.tasteatlas.com.