Зелен барут чај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Изглед на зелениот чај Gunpowder

Зелен чај Gunpowder - Temple of Heaven е кинески зелен чај од Шангај со висока соодржина на теин. Потекнува уште од времето на времена династијата Танг (618—907.). Денес се произведува во Анхуј, провинција во Кина.. Листовите се сушат се виткаат во мали топчиња кој наликуваат натопчиња на брут, по кое го добил неговото име. Има силен вкус и многу освежителен. Пијалакот има темно зелена боја.

Специфичности на зелениот чај[уреди | уреди извор]

Зелениот барут чај поради високата соодржина на теин,се препорачува да се пие наутро. Исто така соодржи антиоксиданти кој го смалуваат нивото отров и токсиникое го внесуваме секој ден.Овој чај го намалува холестеролот.


Подготовка на зелениот чај[уреди | уреди извор]

За една шоља чај од 2дл потребно е пола чајна лажичка зелен чај и вода, која која треба да се вари на 70 степени. Го оставаме 2 до 3 минути а потоа го цедиме.

Наводи[уреди | уреди извор]