Зелена тигреста тркачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Cicindela campestris
Scientific classification
Kingdom:
Phylum:
Class:
Order:
Family:
Subfamily:
Genus:
Species:
C. campestris
Binomial name
Cicindela campestris

Пар за парење. Мажјак ја фаќа женката на задниот дел од градниот кош со неговите (бледообоени) мандибули

Зелена тигреста тркачка (Cicindela campestris), вообичаено наречена зелена тигарска буба, е широко распространет евроазиски вид на тигарска буба . Тоа е тип на вид од големиот род Cicindela.

Возрасна единка[уреди | уреди извор]

Возрасните единки обично се 12-15 милиметри долго. Елитрата и градниот кош се зелени, со различен тон од светло до темен, забележани со дамки во крем боја и на силна сончева светлина се малку блескави. Очите се црни; нозете се кафени со белузлави влакна. Антените се долги и прави, а не со клешти.

Затвори

Однесување[уреди | уреди извор]

Возрасните единки го сакаат сонцето. Живеат на места со суви почви (песочна или варлива), најчесто помеѓу мај и октомври на географската широчина на Британија. Како и другите тигарски бубачки, тие брзо трчаат на нивните долги нозе и најчесто се гледаат на голо тло, во Британија, обично на блата со хедер . Тие можат да летаат брзо, испуштајќи силен зуење.[1] Може да работи со брзина од 60 cm во секунда.[2]

Дистрибуција[уреди | уреди извор]

Зелена тигреста тркачка е дистрибуирана низ Европа од Шпанија на југозапад до Финска на североисток. Најмногу рекорди се од ОК, Германија, Австрија и јужниот дел на Шведска. Во Британија, записите се главно од суви песочни или топли подрачја како што се вулканите на Сари, Хемпшир и Дорсет, и планините и морските предели на шкотските висорамнини.[3]

Подвидови[уреди | уреди извор]

Видот е поделен на неколку подвидови:

 • Cicindela campestris atlantis Mandl, 1944 година
 • Cicindela campestris balearica Sydow, 1934 година
 • Cicindela campestris cyprensis Hlisnikowsky, 1929 година
 • Cicindela campestris nigrita Dejean , 1825 година
 • Cicindela campestris olivieria Brullé, 1832 година
 • Cicindela campestris palustris Motschulsky, 1840 година
 • Cicindela campestris pontica Fischer von Waldheim, 1825 година
 • Cicindela campestris saphyrina Gené, 1836 година
 • Cicindela campestris siculorum Schilder, 1953 година
 • Cicindela campestris suffriani Loew, 1943 година
 • Cicindela campestris calabrica Mandl, 1944 година

Екологија[уреди | уреди извор]

Моликутниот вид на бактерија Entomoplasma freundtii (Entomoplasmatales, Entomoplasmataceae) може да се изолира од зелената тигарска буба.[4]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Chinery, M. page 110
 2. Wright, Jacqueline. „Beetles on Shotover“ (PDF). www.shotover-wildlife.org.uk. Архивирано од изворникот (PDF) на 4 March 2016. Посетено на 23 October 2014.
 3. „Encyclopedia of Life“. Cicindela campestris. EOL. Посетено на June 13, 2012.
 4. Tully, JG; Whitcomb, RF; Hackett, KJ; Williamson, DL; Laigret, F; Carle, P; Bové, JM; Henegar, RB; Ellis, NM (1998). „Entomoplasma freundtii sp. nov., a new species from a green tiger beetle (Coleoptera: Cicindelidae)“. International Journal of Systematic Bacteriology. 48 (4): 1197–204. doi:10.1099/00207713-48-4-1197. PMID 9828421.

Наводи[уреди | уреди извор]

Чинери, Мајкл. Колинс комплетен водич за британските инсекти. Колинс, 2005 година.ISBN 978-0-00-729899-0ISBN 978-0-00-729899-0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Опус 43, Cicindela Campestris од Стивен Ендру Роул.