Зелена смрдливка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зелена смрдливка
Palomena prasina - Green shield bug - Grüne Stinkwanze - Hesse - Germany - 01.jpg
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Членконоги
Класа: Инсекти
Ред: Полукрилци
Семејство: Смрдливки
Род: Паломена
Вид: P. prasina
Биномен назив
Palomena prasina
(Линеј, 1761)

Зелена смрдливка (лат. Palomena prasina) — вид инсект од семејството на смрдливките. Оваа бубачка се одликува со умерена зелена боја на грбот и без забележливи белези. Ова е мошне честа смрдливка во Британија, и се среќава во најразни живеалишта, меѓу кои и домашните градини.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Southwood, T. R. E. and D. Leston, (1959) Land and Water Bugs of the British Isles Frederick Warne & co.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]