Зелбиц (Елбтал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зелбиц
Градски дел во Кемберг
Selbitz Elbaue.jpg
Зелбиц (Елбтал) is located in Германија
Зелбиц (Елбтал)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Кемберг
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 64 м
Население 403  (31 декември 2005)
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06773
Повик. бр. 034928
Координати 51°49′0″N 12°31′59″E / 51.81667° N; 12.53306° E / 51.81667; 12.53306Координати: 51°49′0″N 12°31′59″E / 51.81667° N; 12.53306° E / 51.81667; 12.53306

Зелбиц — село и поранешна општина во округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Кемберг.

Географија[уреди | уреди извор]

Зелбиц се наоѓа на околу 12 километри југозападно од Лутерштат Витенберг на крајот на Flusslandschaft Mittlere Elbe биосфера резерватот.

Историја[уреди | уреди извор]

Зелбиц првпат бил спомнат во 1388 под името Slewitz.

Политика[уреди | уреди извор]

Општинскиот совет е составен од осум советници.

Партнерства[уреди | уреди извор]

Зелбиц одржува партнество со истоимениот град Зелбиц во округот Хоф во Баварија.

Економија и сообраќај[уреди | уреди извор]

Сојузниот автопат (Bundesstraße) B 100 помеѓу Грефенхајнихен и Косвиг е околу 10 километри оддалечен.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]