Зев

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зев[1][2] — меѓупростор помеѓу двата слоја жици на основата низ кој минува совалката и јатокот во процесот на правење ткаенина (ткаење).

Поглед на „зевот“

Наводи[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • Ručno tkanje (prevod i obrada Margareta Legaš) - Mladost Zagreb 1977. Weaving & spinning / [edited by Yvonne Deutch]. London [etc.] Marshall Cavendish. 1977.  978-0-525-70070-8.