Зебреста ајкула

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Stegostoma fasciatum)
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Chordata
Класа: Chondrichthyes
Поткласа: Elasmobranchii
Ред: Orectolobiformes
Семејство: Stegostomatidae
Теодор Николас Гил, 1862
Род: Stegostoma
Јоханес Питер Милер и Хенле, 1837
Вид: S. fasciatum
Научен назив
Stegostoma fasciatum
(Херман, 1783)
Распространост на зебрестата ајкула низ светот
Синоними

Scyllia quinquecornuatum ван Хаселт, 1823
Scyllium heptagonum Рипел, 1837
Squalus cirrosus Гронов, 1854
Squalus fasciatus Херман, 1783
Squalus longicaudus Гмелин, 1789
Squalus pantherinus Кул и ван Хаселт, 1852
Squalus tigrinus Фростер, 1781
Squalus varius Себа, 1759
Stegostoma carinatum Блит, 1847
Stegostoma tigrinum naucum Whitley, 1939
Stegostoma varium Garman, 1913

Зебреста ајкула (Stegostoma fasciatum) — вид на ајкула.

Зебрестата ајкула често ја среќаваат нуркачи околу коралните брегови. Поради нејзиното долго тело со испакнатини и густо источкана кожа, неможно е да се згреши при определувањето. Младенчињата имаат риги наместо точки и немаат испакнатини. Поголемиот дел од денот оваа ајкула го минува лежејќи на гребен, обично свртена кон струјата на водата. Ноќе се провлекува со своето вито тело низ шуплините и пукнатините на грбенот барајќи мекотели, ракови и мали риби.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stegostoma fasciatum. IUCN Red List. Version 2008. International Union for Conservation of Nature. 2003. Посетено на May 12, 2009.