Зеберген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зеберген
Место во Драј Глајхен
Црква во Зеберген
Црква во Зеберген
Црква во Зеберген
Грб на Зеберген
Зеберген во рамките на Германија
Зеберген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Град Драј Глајхен
Основни податоци
Површина 8,88 км2
Надм. височина 285 м
Население 1.311  (31 декември 2006)
 - Густина 148 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99869
Повик. бр. 036256
Портал www.seebergen.info
Координати 50°55′20″N 10°47′54″E / 50.92222° СГШ; 10.79833° ИГД / 50.92222; 10.79833Координати: 50°55′20″N 10°47′54″E / 50.92222° СГШ; 10.79833° ИГД / 50.92222; 10.79833

Зеберген (германски: Seebergen) — село и поранешна општина во округот Гота, во Тирингија, Германија. Од 1 јануари 2009 е дел од општината Драј Глајхен.