Здружение „Фредрика Бремер“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Агда Монтелиус и Гертруд Аделборг му ја презентираат петицијата за женско право на глас до премиерот Ерик Густаф Бостром во 1899 година.

Здружението Фредрика Бремер ( шведски: Fredrika Bremer Förbundet , скратено FBF ) е најстарата организација за правата на жените во Шведска . Таа е либерална феминистичка ориентација и традиционално е водечката организација на буржоаското женско движење во Шведска. Отсекогаш билa отворенo и за жени и за мажи. Таа е членка на Меѓународната алијанса на жените, која има генерален консултативен статус со ЕКОСОК на Обединетите нации .

Активност[уреди | уреди извор]

ФБФ работи со формирање на јавно мислење во корист на родовата еднаквост преку информации и активности, и со делење пари од разни фондови и стипендии. Соработува со други организации со слични цели и на национално и на меѓународно ниво. ФБФ имала претставник во владиниот совет за еднаквост.

Историја[уреди | уреди извор]

Организацијата е основана во 1884 година од група која главно се состои од одборот на женското списание Home Review .[1] Се состоела од феминистката Софи Адлерспар,[2] Елен Анкарсвард, Фредрика Лимнел, Елен Фрис, Ханс Хилдебранд и Г. Шеберг.[3] Името го добила во чест на шведскиот романописец Фредрика Бремер, чиј роман <i id="mwKQ">Херта</i> бил одговорен за легислативата која ги ослободува невенчаните жени од заштитата на нивните машки роднини. Тоа, исто така, довело до основање на Здружението на жени на Гетеборг во вториот шведски град Гетеборг, кое било основано како локален одговор на ФБФ.

Целта на организацијата била да ги поддржи правата на жените, да ги информира жените за нивните права и да ги поттикне да ги користат. Во времето на неговото основање, на пример, фокусот бил да се информираат жените за нивните права да работат во одборите на јавните институции и за правата на жените со одреден приход да гласаат на општинските избори и да ги користат тие права.[3] До 1890 година, канцеларијата на организацијата во Стокхолм функционирала како агенција за вработување на жени од средната класа и нудела правни, економски и медицински информации и совети за жените.[3] Во тоа време, исто така, било забележано дека многу жени доаѓале таму за да се информираат за движењето за право на глас на жените .[3] Во 1899 година, делегација од ФБФ му предложила на премиерот Ерик Густаф Бостром за право на глас на жените. Делегацијата била предводена од Агда Монтелиус, придружувана од Гертруд Аделборг, која го напишала барањето. Ова било првпат самото шведско женско движење официјално да претстави барање за право на глас.

Во 1890 година, Svenska drägtreformföreningen станала дел од ФБА, а во 1896 година, Здружението за имот на мажена жена било споено во здружението.

Публикации[уреди | уреди извор]

FBF го објавило женското списание Dagny, кое го наследило Home Review на Adlersparre во 1886 година. Оваа публикација била преименувана во Херта во 1914 година и била најстарото женско списание во светот кога било прекинато во доцните 1990-ти.

Претседавачи[уреди | уреди извор]

 • 1884–1903: Ханс Хилдебранд
 • 1903–1920: Агда Монтелиус
 • 1920–1937: Лизинка Дирсен
 • 1937–1949: Хана Рид
 • 1949–1958: Елза Еверлоф
 • 1958–1959: Елин Лаурицен
 • 1959–1961: Ингер Лејонхуфвуд
 • 1961–1967: Ана-Грета Хибинет
 • 1967–1970: Астрид Шенберг
 • 1970–1976: Карин Ахрланд
 • 1976–1982: Биргита Вистранд
 • 1982–1985: Моника Палсон
 • 1985–1989: Герд Форсел
 • 1989–1990: Ен Егефалк
 • 1990–1991: Еивор Лилја
 • 1991–1997: Инге Гарштет
 • 1997–2000: Ана-Карин Сјостранд
 • 2000–2004: Ирина Рундберг
 • 2004–2008: Ен Фалкингер
 • 2008–2013: Биргита Вистранд
 • 2013-: Луиз Линдфорс

Наводи[уреди | уреди извор]

 

 1. „Historia“. fredrikabremer.se (шведски). Fredrika Bremer Association. Архивирано од изворникот на 2019-03-22. Посетено на 2019-04-05.
 2. Warme, Lars G., уред. (1996). A History of Swedish Literature. A History of Scandinavian Literatures. 3. Lincoln, Nebraska: University of Nebraska Press. стр. 481. ISBN 0-8032-4750-8. Посетено на 12 August 2015.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Lundin, Claës (1890). „XXIX. Kvinlig verksamhet“. Nya Stockholm (шведски). стр. 624. Посетено на 2019-04-05.
 • Стиг Хадениус, Торбјорн Нилсон и Гунар Аселиус (in Swedish) : Sveriges historia. Vad varje svensk bör veta (Историја на Шведска. Што треба да знае секој Швеѓанец)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]