Здружение за општествени истражувања и комуникации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Здружение за општествени истражувања и комуникации
КратенкаУДИК
ГеслоНационализмот убива[1]
Основана30.10.2013.
СедиштеСараево, Босна и Херцеговина
РегионБалкански Полуостров
КоординаторЕдвин Канка Ќудиќ
Мреж. местоwww.udik.org

Здружението за општествени истражувања и комуникации (босански: Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije, српски: Удружење за друштвена истраживања и комуникације), скратено УДИК, е регионална невладина организација со седиште во Сараево. Целта е да се соберат факти,документи и податоци за геноцид, воени злосторства, и прекршување на човекови права во Босна и Херцеговина и поранешна Југославија.[2][3][4][5] Основач и координатор на УДИК е Едвин Канка Ќудиќ.

Историја[уреди | уреди извор]

Национализмот убива во босански, српски и хрватски јазик е познато мото на УДИК во јавноста.[6]

Здружението за општествени истражувања и комуникации (УДИК) е формирана во 2013 од Едвин Канка Ќудиќ. Целта е да се соберат факти, документи и податоци за геноцид, воени злосторства, и прекршување на човекови права во Босна и Херцеговниа.[7]

Од 2013, УДИК има организирано голем број на комеморации на жртвите од минатата војна во поранешна Југославија.

Церемонии беа организирани во Босна и Херцеговина (Сараево, Тузла, Брчко, Зеница, Вишеград, Фоча),Хрватска (Загреб,Вуковар) и Србија (Белград,Пријепоље).[8][9][10]

Во 2015, УДИК почна со мапирање на монументи од минатите војни во Југославија со цел да се создаде Централен Регистар на Монументи. Поради постојаното потсетување на јавноста во Босна и Херцеговина за соочување со минатото, активистите на УДИК беа повеќепати напаѓани од Сараевските хулигани.[11][12][13][14]

Од 2016,организацијата е посебно концентрирана на објавување анализи од пресуди за воените злосторства во Босна и Херцеговина.[15]

Координатори на УДИК[уреди | уреди извор]

# Слика Име
(Роден-Починал)
Мандатот
1 Едвин Канка Ќудиќ
(1988–)
30 October 2013 Сегашен

Извори[уреди | уреди извор]

 1. „About us - Nationalism kills“. Udruženje za društvena istraživanja i komunikacije. Посетено на 4 June 2013.
 2. „Performans ispred katedrale u znak sjećanja na Kazane, Odati počast svim žrtvama - Klix“. klix.ba. 2015-10-25. Посетено на 2016-10-15.
 3. „U BiH nakon rata podignuto 2500 spomenika - Al Jazeera Balkan“. balkans.aljazeera.net. 2016-06-20. Посетено на 2016-10-15.
 4. „Spomenici miru nisu u interesu bh. vlasti - Radio Slobodna Evropa“. www.slobodnaevropa.org. 2016-08-27. Посетено на 2016-10-15.
 5. „UDIK marks 23rd anniversary of kiling of civilians in Trusina near Konjic -Fena“. www.fena.ba. 2016-04-15. Архивирано од изворникот на 2017-08-19. Посетено на 2016-10-19.
 6. „Nacionalizam ubija, poručili aktivisti iz Sarajeva -Klix“. www.klix.ba. 2013-11-09. Посетено на 2017-06-29.
 7. „Da li je Srbija slobodna zemlja za ratne zločince“. radioslobodnaevropa.org. 2017-06-18. Посетено на 2017-06-30.
 8. „UDIK odao počast žrtvama stradalim na Kazanima: Važno je sjećati se“. informativa.ba. 2015-10-25. Посетено на 2017-07-03.
 9. „Sjećanje na dan kada je ubijena tuzlanska mladost“. nap.ba. 2015-05-25. Посетено на 2017-07-03.
 10. „UDIK u Brčkom obilježio Dan bijelih traka“. brcko.tv. 2016-05-30. Архивирано од изворникот на 2018-09-01. Посетено на 2017-07-03.
 11. „Ćudić:U RS ima 50 posto manje spomen obilježja nego u FBiH - Fokus“. fokus.ba. 2016-08-22. Посетено на 2016-10-15.
 12. „UDIK o spomeničkoj kulturi: Najveći broj spomenika izgrađen je na području TK i bijeljinske regije - Novi“. Novi.ba. 2016-08-22. Посетено на 2016-10-15.
 13. „U Sarajevu napadnuti aktivisti UDIK-a N1“. ba.n1info.com. 2017-02-14. Архивирано од изворникот на 2017-02-22. Посетено на 2017-02-21.
 14. „U centru Sarajeva kamenjem napadnuti aktivisti UDIK-a Klix“. klix.ba. 2017-02-14. Посетено на 2017-02-21.
 15. „Predstavljena knjiga Ratni zločin na Kazanima - presude - Glas Srpske“. glassrpske.com. 2016-10-25. Архивирано од изворникот на 2016-10-29. Посетено на 2017-03-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]