Здравствена заштита во Германија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Универзитетскиот медицински центар Фрајбург

Германија има универзална [1] мулти-обврзник здравствена заштита платени од страна на комбинација од задолжителното здравствено осигурување Gesetzliche Krankenversicherung ) официјално се нарекува " Krankenkasse" (владино здравствено осигурување) и " Private Krankenversicherung "(приватно здравствено осигурување).[2][3][4][5][6]

Прометот во здравствениот сектор во 2010 година изнесувал околу 368,78 милијарди долари (287,3 милијарди евра), што е еквивалентно на 11,6 проценти од бруто-домашниот производ (БДП) и околу 4,505 американски долари (3,510 евра) по глава на жител.[7] Според Светската здравствена организација, германскиот систем за здравствена заштита бил финансиран од владата од 77%, а 23% приватно финансиран од 2004 година.[8] Во 2004 година Германија се рангирала триесетта во светот во очекуваниот животен век (78 години за мажи). Имаше многу ниска стапка на морталитет кај новороденчињата (4,7 на 1.000 живородени деца ), и таа била врзана за осмото место во бројот на лекари-практичари, на 3,3 на 1.000 лица. Во 2001 година вкупните трошоци за здравство изнесуваа 10,8 отсто од бруто домашниот производ.[9]

Според индексот на здравствени потрошувачи на еврото, кој го стави на 7-то место во анкетата за 2015 година, Германија веќе долго време има најмногу ограничувачки и потрошувачки ориентиран здравствен систем во Европа. На пациентите им е дозволено да бараат скоро секаков вид на грижа што сакаат.[10] Владиниот здравствен систем во Германија во моментов води рекордна резерва од над 18 милијарди евра, што го прави еден од најздравите здравствени системи во светот.[11]

Статистика[уреди | уреди извор]

Намалувањето на смртноста кај доенчињата помеѓу 1960 и 2008 година за Германија (зелено) во споредба со Австралија, Франција, Холандија, Обединетото Кралство и САД.

Во примерок од 13 развиени земји, Германија била седма во популацијата со тежинско користење на лекови во 14 паралелки во 2009 и десетти во 2013 година. Проучуваните лекови беа избрани врз основа на тоа што третираните состојби имаа висока инциденца, преваленца и / или морталитет, предизвикаа значителен долгорочен морбидитет и настанаа високи нивоа на трошоци и биле направени значајни настани во превенцијата или третманот во последните 10 години. Студијата забележала значителни тешкотии во прекуграничната споредба на употребата на лекови.[12] Таа има најголем број на стоматолози во Европа - 64.287 во 2015 година.[13]

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Arzneimittelmarkt-Neuordnungsgesetz
 • Здравје во Германија
 • Споредено со здравствената заштита
 • Здравствен систем на постари лица во Германија
 • Reformhaus
 • Временска рамка на здравствената заштита во Германија
 • Универзална здравствена заштита

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Bump, Jesse B. (October 19, 2010). „The long road to universal health coverage. A century of lessons for development strategy“ (PDF). Seattle: PATH. Посетено на March 10, 2013. Carrin and James have identified 1988—105 years after Bismarck’s first sickness fund laws—as the date Germany achieved universal health coverage through this series of extensions to growing benefit packages and expansions of the enrolled population. Bärnighausen and Sauerborn have quantified this long-term progressive increase in the proportion of the German population covered mainly by public and to a smaller extent by private insurance. Their graph is reproduced below as Figure 1: German Population Enrolled in Health Insurance (%) 1885–1995.
 2. „Duden - Krankenkasse - Rechtschreibung, Bedeutung, Definition, Synonyme“. duden.de.
 3. The use of the term "Krankenkasse" for both public and private health insurances is so widespread that Duden doesn't even label this usage as colloquial.
 4. „The Case for Universal Health Care in the United States“. Cthealth.server101.com. Посетено на 2011-08-06.
 5. „German Health Care System – an Overview - Germany Health Insurance System“. germanyhis.com.
 6. DiPiero, Albert (2004). „Universal Problems & Universal Healthcare: 6 COUNTRIES — 6 SYSTEMS“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 21 February 2006.
 7. A. J. W. Goldschmidt: Der 'Markt' Gesundheitswesen. In: M. Beck, A. J. W. Goldschmidt, A. Greulich, M. Kalbitzer, R. Schmidt, G. Thiele (Hrsg.): Management Handbuch DRGs, Hüthig / Economica, Heidelberg, 1. Auflage 2003 (ISBN 3-87081-300-8): S. C3720/1-24, with 3 revisions / additional deliveries until 2012
 8. World Health Organization Statistical Information System: Core Health Indicators
 9. Germany country profile. Конгресна библиотека - Федерално одделение за истражување (December 2005). Статијава содржи текст од овој извор, кој е во јавна сопственост.
 10. „Outcomes in EHCI 2015“ (PDF). Health Consumer Powerhouse. 26 January 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-06-06. Посетено на 27 January 2016.
 11. „Überschüsse bei den Krankenkassen – wohin mit dem Geld?“. Medscape (германски). Посетено на 2019-03-17.
 12. Office of health Economics. „International Comparison of Medicines Usage: Quantitative Analysis“ (PDF). Association of the British Pharmaceutical Industry. Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-11-11. Посетено на 2 July 2015.
 13. Ballas, Dimitris; Dorling, Danny; Hennig, Benjamin (2017). The Human Atlas of Europe. Bristol: Policy Press. стр. 79. ISBN 9781447313540.