Здивот на смртта (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Aston Martin V8 со модификации како што се гледа во The Living Daylights, овде на конвенцијата за Џејмс Бонд во 1992 година

Здивот на смртта (англиски: The Living Daylights) — британски филм од 1987 година, во режија на Џон Глен. Филмот е дел од серијалот за тајниот агент Џејмс Бонд. Главните улоги ги толкуваат: Тимоти Далтон, Керолајн Блис, Роберт Браун и Џон Тери.

Содржина[уреди | уреди извор]

Додека елитната единица на британската разузнавачка единица “00” се наоѓа на редовна вежба на Гибралтар, во нејзините редови се вовлекуваат непријателски агенти, кои започнуваат да ги убиваат разузнувачите. Џејмс Бонд е последниот на списокот за ликвидација, но тој успева да ги убие непријателските агенти, а потоа оди во Братислава за да ми помогне на советскиот генерал Георгиј Косков.[1] [2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 839, 25.7.2014, стр. 14.
  2. Антена, број 869, 20.2.2015, стр. 27.