Зајчев Рид (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За ридот во Скопје, погл. Зајчев Рид.
Плоштадот во Зајчев Рид

Зајчев Рид (грчки: Εύοσμος, Евосмос; до 1955 г. Νέος Κουκλουτζάς, Неос Куклуѕас[1]) — северно предградие на Солун, Егејска Македонија. Претставува дел од општината Арманќој-Зајчев Рид (Корделио-Евосимос) и населението брои 52 624 жители (2001). Зафаќа површина 9 927 км2.

Во османлиско време местото се нарекувало Таушан Тепе, со значење „Зајчев Рид“ и влегувало во атарот на Арманќој. На ова место е основана населба од грчки доселеници од Мала Азија, со назив „Нова Куклуџа“ (Неос Куклуѕас), која во 1955 г. е преименувана во „Евосмос“.

Спорт[уреди | уреди извор]

Зајчев Рид има професионален фудбалски клуб „Агротикос Астерас“, која игра во Втората грчка лига (Бета Етники). Клубот е основан од грчките доселеници во 1932 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]