Зајчев Рид (Солун)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За ридот во Скопје, погл. Зајчев Рид.
Зајчев Рид
Εύοσμος
Улица во Зајчев Рид
Улица во Зајчев Рид
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСолун
ОпштинаАрманќој-Зајчев Рид
 • Општ. един.9,927 км2 (3,833 ми2)
Надм. вис.&1000000000000003500000035 м
Население (2011)[1]
 • Општ. един.74.686
 • Општ. един. густина7.5/км2 (19/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Повик. бр.+30231
Рег. таб.Ν
Мреж. местоevosmos.gr

Зајчев Рид (грчки: Εύοσμος, Евосмос; до 1955 г. Νέος Κουκλουτζάς, Неос Куклуѕас[2]) — северно предградие на Солун, Егејска Македонија. Претставува дел од општината Арманќој-Зајчев Рид (Корделио-Евосимос) и населението брои 52 624 жители (2001). Зафаќа површина 9 927 км2.

Во османлиско време местото се нарекувало Таушан Тепе, со значење „Зајчев Рид“ и влегувало во атарот на Арманќој. На ова место е основана населба од грчки доселеници од Мала Азија, со назив „Нова Куклуџа“ (Неос Куклуѕас), која во 1955 г. е преименувана во „Евосмос“.

Спорт[уреди | уреди извор]

Зајчев Рид има професионален фудбалски клуб „Агротикос Астерас“, која игра во Втората грчка лига (Бета Етники). Клубот е основан од грчките доселеници во 1932 г.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Попис на населението од 2011 г. Трајно население". Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Νέος Κουκλουτζάς -- Εύοσμον