Заја Тонг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заја Тонг
Заја Тонг, 2012 година
Роден(а)1980 (воз. 42–43 г.)
Лондон, Англија
Алма матерУниверситет на Британска Колумбија
Занимањетелевизиска личност и продуцент
Страница
ziyatong.com

Заја Тонг е телевизиска личност и продуцент во Канада.

Таа е родена во Лондон, Англија и има кинеско и македонско потекло[1][2]. Живеела во Хонгконг, а кога наполнила 11 години заминала во Канада.

Завршила на Университетот на Британска Колумбија психологија и социологија[3].

По завршувањето на студиите работела како новинар и како виш продуцент за Orientation Global Networks во Њујорк.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Malcolm Parry, "Young soprano shows her bombshell style," The Vancouver Sun, December 23, 2006, pg. B.4.
  2. "Mixed Asian Celebrities". Архивирано од изворникот на 2012-02-27. Посетено на 2012-08-24.
  3. "About Ziya Tong" Архивирано на 10 јули 2010 г., Daily Planet TV series website.