Заштитена област на планините Полана

Координати: 48°37′N 19°28′E / 48.617° СГШ; 19.467° ИГД / 48.617; 19.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Заштитена област на планините Полана
CHKO Poľana
МСЗП — Категорија V (заштитен копнен/морски предел)
МестоЦентралана Словачка
Координати48°37′N 19°28′E / 48.617° СГШ; 19.467° ИГД / 48.617; 19.467
Површина203,6 км2
Воспоставен(а)12 август 1981

Заштитена област на планините Полана (словачки: Chránená krajinná oblasť Poľana) — едно од 14те заштитени пределни области во Словачка. Пејзажното подрачје се наоѓа во планините Пожана, дел од планините Словенско страдохорие, во Централна Словачка. Сместено е во областите Банка Бистрица, Брезно, Детва и Зволен.

Полана бил прогласен за резерват на биосферата на УНЕСКО на 27 март 1990 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Заштитената планинска област е основана на 12 август 1981 година, а законот е изменет на 3 септември 2004 година.

Географија[уреди | уреди извор]

Највисоките планини се Пожана со 1.457 метри и Предна Полана на 1.367 метри.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]