Прејди на содржината

Захарија (пророк)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Захарија на фреска од Систинската капела

Свети пророк Захаријастарозаветен пророк и татко на Св. Јован крстител.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Захарија потекнувал од свештеничкото Ароново племе. Тој и жена му Елисавета долго време немале деца и постојано го молеле бога да добијат пород, така што, кога биле во поодминати години, поради нивниот побожен живот, Господ им ги послушал молитвите и им се родил синот Јован. Захарија го завршил животот маченички, зашто бил погубен од Иродовите војници, покрај олтарот.[1]

  1. „Верски календар“, Дневник, година XIX, број 5868, петок, 18 септември 2015, стр. 27.

Предлошка:Захарија