Заубах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заубах
Место во Финеланд
Црквата во Заубах
Црквата во Заубах
Црквата во Заубах
Заубах во рамките на Германија
Заубах
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Бургенланд
Град Финеланд
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 209 м
Население 700  (31 декември 2006)
 - Густина 54 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BLK
Пошт. бр. 06647
Повик. бр. 034465
Портал www.saubach.de
Координати 51°13′0″N 11°31′59″E / 51.21667° СГШ; 11.53306° ИГД / 51.21667; 11.53306Координати: 51°13′0″N 11°31′59″E / 51.21667° СГШ; 11.53306° ИГД / 51.21667; 11.53306

Заубах (германски: Saubach) — село и поранешна општина во округот Бургенланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јули 2009 е дел од општината Финеланд.