Застава 10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Застава 10
Zastava 10.JPG
ПроизводителЗаводи Црвена Звезда Застава - Србија
Период2006–моментално
Погонски распоред5 врати, хечбек
ПлатформаФиат пунто платформа

Застава 10 е автомобил кој се произведува во Крагуевац, Србија. Заснован е на автомобилот Фиат пунто Mark 2b. Ова е најсовременото возило на оваа марка.

Автомобилот е опремен со клима уред, воздушни перници, ЦД плеер и други современи елементи.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]