Зас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зас
Zas
Знаме на Зас Zas
Знаме
Амблем на Зас Zas
Амблем
Локација на Зас во Галиција
Локација на Зас во Галиција
Држава Шпанија Шпанија
Автономна заедница Галиција
Покраина А Коруња
Површина
 • Вкупна 133,68 km2 (5,161 sq mi)
Население (2004)
 • Вкупно 5.867 (INE)
 • Густина 43,89/km2 (11,370/sq mi)
Часовен појас CET (UTC+1)
 • Лете (DST) CET (UTC+2)

Зас (галициски: Zas е општина во Шпанија која се наоѓа во Провинцијата А Коруња, во автономната покраина Галиција . Има површина од 133.68 km², и население од 5,867 жители (2004).