Заргштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Заргштет
Дел во Халберштат
Поглед кон Заргштет
Поглед кон Заргштет
Грб на Заргштет
Заргштет is located in Германија
Заргштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Халберштат
Основни податоци
Површина 12 км2
Надм. височина 144 м
Население 734  (31 декември 2006)
 - Густина 61 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38822
Повик. бр. 039425
Портал www.harzvorland-huy.de
Местоположбата на Заргштет во рамките на округот Харц
Местоположбата на Заргштет во рамките на округот Харц
Координати 51°56′21″N 10°59′13″E / 51.93917° СГШ; 10.98694° ИГД / 51.93917; 10.98694Координати: 51°56′21″N 10°59′13″E / 51.93917° СГШ; 10.98694° ИГД / 51.93917; 10.98694

Заргштет — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Халберштат.