Заргароромски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Заргароромски
Застапен воИран
Говорници(н.п.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3rmn-zar

Заргароромски јазик — дијалект на балканскоромскиот јазик којшто се зборува во подрачјето на селото Заргар во покраината Казвин во Иран од страна на околу 160 заргарски семејства. Говорот се зборува и во околните подрачја, како и во Авганистан и Пакистан. Тој е еден од неколкуте индоариски јазици коишто сè уште се зборуваат во Иран и се смета за загрозен јазик.[1] Заргарски потекнува од персискиот збор за „златар“ (персиски: زرگر, заргар).

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Baghbidi, Hassan Rezai (2003). „The Zargari Language: An Endangered European Romani in Iran“. Romani Studies. 13 (2): 123–148. doi:10.3828/rs.2003.5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]