Зара Ларсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Зара Марија Ларсон (шведски: [ˈsɑ̂ːra ˈlɑ̌ːʂɔn] ( слушнете)  ; родена на 16 декември 1997 година) е шведска поп пејачка. Во 2008 година,на 10-годишна возраст, таа ја освоила втората сезона на талент шоуто Таланг, шведската верзија на форматот Имаш талент.[1] Оттогаш, таа добила признание со синглови, вклучувајќи ги „ Бурниот живот “(2015), „Никогаш нема да те заборавам “ (2015), „Девојки како“ (2016) со Тини Темпах и „ Не е моја вина“ (2016). Таа подоцна се појавила на синглот на Clean Bandit, „Симфонија“ (2017), на врвот на топ листите во ОК и Шведска. На нејзиниот трет студиски албум во 2021 година и претходел меѓународниот хит „ Уништи го мојот живот “(2018).

Претходно во 2012 година, Ларсон потпишала со издавачката куќа TEN Music Group и последователно ја издала својата дебитантска продолжена драма Воведување во јануари 2013 година. ЕП-то било поддржано од првиот оригинален сингл на Ларсон, „Откриј те “, кој бил на врвот на музичките топ листи во Скандинавија и бил сертифициран 6x платинест во Шведска.

По нејзиниот ран успех во Скандинавија и објавувањето на нејзиниот деби албум,1 (2014),Ларсон потпишала тригодишен договор со Epic Records во САД. Во 2016 година, Ларсон настапила на свеченото отворање и затворање на УЕФА Евро во Франција.[2] Вториот студиски албум на Ларсон, Многу добро, бил објавен во март 2017 година. Албумот бил поддржан од осум синглови, вклучувајќи ги „ Бурниот живот “, „ Никогаш нема да те заборавам “ и „ Не е моја вина “, од кои сите стигнале до првото место во Шведска, а вториот дебитирал на врвот на табелата. Таа подоцна била претставена на синглот на Clean Bandit, „ Симфонија “, кој бил на врвот на топ листите во ОК и Шведска. Нејзиниот трет студиски албум, Постер девојка (2021), ѝ претходел меѓународниот хит „Уништи го мојот живот “ (2018) кој дебитирал во Топ 10 во Шведска, Ирска и Велика Британија додека добила златна потврда или повисока во десет земји.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Зара Марија Ларсон е родена во Универзитетската болница Каролинска во Солна, Стокхолм, во семејството на Агнета и Андерс Ларсон.[3][4] Во интервју за Svenska Dagbladet, таа рекла дека е родена „мртва“ поради недостаток на кислород од нухалната врвца.[4] Ларсон пораснала во Талкроген во Енскеде, јужно од Стокхолм. Нејзината мајка е медицинска сестра,а нејзиниот татко е офицер. Таа има сестра Хана, која е три години помлада и е пејачка и членка на бендот Леникс.[5]

Таа ги наведела Карола Хегквист и Витни Хјустон како рани инспирации.Таа рекла дека уште од петгодишна возраст знаела дека сака да стане „бесмртна“ како Елвис Присли.

Нејзиното прво основно училиште било Gubbängsskolan ; таа се префрлила во Кралското шведско балетско училиште во трето одделение.[6] Учела во средното училиште Културама.[7]

Кариера[уреди | уреди извор]

2008–2011: Почетоци во кариерата[уреди | уреди извор]

Ларсон пее на Сомаркрисет во 2008 година

Ларсон ја освоила сезоната на Таланг во 2008 година, шведската адаптација на Имаш талент, на 10-годишна возраст,[8] освојувајќи 500.000 круни.[9][10] „ Mоето срце ќе продолжи “, песната што таа ја испеала во финалето, првично испеана од Селин Дион, подоцна била објавена таа година како деби-сингл на Ларсон, на топ-листата на официјалната шведска табела за синглови, Sverigetopplistan, шест последователни недели и достигнувајќи го врвот на број седум за една недела.[11]

Помеѓу декември 2009 и јануари 2010 година, Зара учествувала во реалити ТВ серија наречена Jag ska bli stjärna (македонски: „Ќе станам ѕвезда“), каде што таа и други млади шведски таленти добиле помош на тешкиот пат до меѓународна слава и успех. Таа била управувана од Лајла Баге, и тие отпатувале во Лос Анџелес во Соединетите Држави каде што го посетиле и разговарале со Дизни и трите големи издавачки куќи - Universal Music Group, Sony Music и Warner Music Group - но таа не добила понуда за договор каде било, што подоцна Зара и го припишала на нејзината возраст во тоа време.

2012–2014: Комерцијален успех со 1[уреди | уреди извор]

Ларсон пее на Сомаркрисет во 2013 година

Ларсон потпишала со TEN Music Group во 2012 година за да ја снимела нејзината дебитантска компилација.[12] Снимката, продолжената драма (EP) Воведување, била објавена на 9 декември 2012 година преку неофицијално музичко видео на „ Откријте “ на YouTube, видео со статички преглед во кое таа ја пеела целата песна во студиото за снимање во едно целокупно континуирано снимање.[13] ЕП-то со пет песни била издадено во Скандинавија на 21 јануари 2013 година, составено исклучиво од авторски песни.[14] „Uncover“ бил издаден како главен сингл на ЕП. Се искачил на првото место на топ листите Sverigetopplistan и DigiListan,[15] како и достигнувајќи го првото место во Норвешка и на третото место во Данска,[16][17] и до 25 февруари 2013 година, песната била сертифицирана за платина во Шведска од Universal Music Шведска како резултат на песната која добила над пет милиони стримови.[18] Песната влегла во листите на песни на Шведскиот врв.[19] Во јули 2013 година, во Sommarkrysset во Грона Лунд, таа добила 3× платина награда за Воведување за продажба на над 120.000 примероци во Шведска.[20][21]

На 27 март 2013 година, следното EP на Ларсон било откриено преку музичкото видео на „Таа не е јас (1дел)“ на YouTube.[22] ЕП-то со пет песни, Дозволете ми да се претставам повторно, било објавено во Скандинавија на 5 јули 2013 година[23] „Таа не е јас“ (составен од „Таа не е јас (1 дел)“ и „Таа не е јас (2 дел)“ бил издаден како двоен-сингл на 25 јуни 2013 година.[23] На 3 април 2013 година, Ларсон открила на својот блог дека потпишала тригодишен договор со Epic Records во САД.[24][25] На 11 декември 2013 година, Ларсон настапила на концертот за Нобеловата награда за мир во Осло.[26] На 1 октомври 2014 година, Ларсон го издала својот скандинавски деби студиски албум 1, вклучувајќи ги песните „Откријте“, „ Лоши момчиња “ и „Таа не сум јас“ (1 и 2 дел), во Скандинавија. Верзијата на „Uncover“ во албумот била понова снимка на Ларсон од 2014 година. Албумот станал платинест во Шведска. Ларсон била првиот чин на турнејата „Посакувам“ на британската пејачка Шер Лојд.[27]

2015–2017: Добар и меѓународен успех[уреди | уреди извор]

На 15 јануари 2015 година, Ларсон го издала Uncover, нејзиното прво интернационално EP, кое содржел песни од нејзиниот албум 1.

На 5 јуни 2015 година, Ларсон го издала синглот „Бурниот живот“ од нејзиниот претстоен втор студиски албум. Песната станала нејзин втор број еден сингл и бил сертифицирана 4× платина во Шведска. Песната стигнала до првите пет во 18 земји и добила сертифицирана платина во 16 земји.[28][29][30]

На 22 јули 2015 година, Ларсон ја објавила својата соработка со британската пејачка МНЕК, „ Никогаш нема те заборавам “, вториот сингл од нејзиниот претстоен албум.[31] Песната го достигнала првото место во Шведска, третото во Австралија,[32] и петтото во Обединетото Кралство.[33][34] Песната по две недели добила платина во Шведска.[35]

Ларсон за време на Stavernfestivalen, 2016 година

Во февруари 2016 година, Тини Темпа ја издала „Девојки како “ со Ларсон.[36] Ларсон подоцна била вклучена во официјалната песна на УЕФА Евро 2016, „Ова е за тебе “ на Дејвид Гета.[37]

На 1 септември 2016 година, Ларсон го издала „ Не е моја вина “, третиот сингл преземен од нејзиниот претстоен албум.[38] На 22 октомври 2016 година, Ларсон била прогласена за еден од „30-те највлијателни тинејџери во 2016 година.[39] Таа го издала „Би сакала“, четвртиот сингл од нејзиниот претстоен албум на 11 ноември 2016 година.[40] Се искачил на второто место во Обединетото Кралство[41] и на четвртото место во Шведска.[42]

Во јануари 2017 година, Ларсон го издала „Многу добро “, со американскиот пејач Тај Дола Сајн. Синглот служел како петти сингл од нејзиниот втор албум со исто име, кој бил објавен на 17 март 2017 година како нејзин прв меѓународен албум.[43] Албумот содржел и соработка со Визкид со наслов „Зајдисонце“.[44] „ Симфонија “ од Clean Bandit со Зара Ларсон била вклучена како бонус песна и била издадена како сингл на истиот датум и станала петти број еден сингл на Ларсон во нејзината родна земја[45] и прв број еден сингл во Обединетото Кралство.[46] Албумот станал нејзиниот втор албум број еден во Шведска и се искачил на првите десет во Австралија, Данска, Финска, Холандија, Нов Зеланд, Норвешка[47] и Обединетото Кралство.[48]

На 12 мај 2017 година, Ларсон објавила музичко видео за „ Не дозволувај да бидам твоја “ како шести сингл од Многу добро[49] со „Само ти“ објавен како седми сингл од албумот на 11 август 2017 година.[50]

2017–2022: Постер девојка[уреди | уреди извор]

Ларсон настапува на фестивалот Илосаарирок во јули 2018 година
Ларсон настапува во театарот Нептун во Сиетл во септември 2019 година

Во септември 2017 година, Ларсон објавила дека започнала да работи на нејзиниот трет студиски албум, велејќи дека во едно интервју напишала две нови песни со МНЕК. На 11 декември 2017 година, Ларсон повторно настапила на концертот за Нобеловата награда за мир, овој пат заедно со американскиот пејач Џон Леџенд.[51]

Во јануари 2018 година, Ларсон била именувана на листата Форбс „ 30 под 30 Европа “ во категоријата забава.[52]

Во септември 2018 година, Ларсон го објавила тогаш водечкиот сингл од нејзиниот трет студиски албум, „Уништи го мојот живот “. Таа ги објавила песната и спотот на 18 октомври 2018 година. Патеката била комерцијално успешна ширум светот, со најмалку златна сертификација во САД и Велика Британија, додека достигнала број еден во Холандија. Во 2019 година, Ларсон ги објавила следните синглови „ Не се грижи за мене “ и „ Сесто време “, како и тогашниот промотивен сингл „Леле“.[53][54][55]

Во јануари 2019 година, таа била претставена во песната „ Држејќи се за тебе “ од италијанскиот рапер, пејач и текстописец Федез. На 8 ноември 2019 година, следниот сингл на Ларсон, „ Невидлив “, преземен од филмот Клаус од 2019 година, првиот оригинален игран анимиран филм објавен на Нетфликс, бил објавен истиот ден кога филмот бил објавен.[56]

Во март 2020 година, Ларсон била прикажана во синглот на Киго, „ Како што е “, заедно со американскиот рапер Тајга. Песната се претставила умерено добро, станувајќи топ-пет песна во Шведска, Нов Зеланд и Норвешка. 

Во јуни 2020 година, Ларсон го објавила синглот „ Love Me Land “ преку Инстаграм. Таа ги објавила песната и спотот на 10 јули 2020 година. Истиот ден било објавено интервју со неа и радиото Сверигес.Таа најавила дека нејзиниот нов албум ќе излезе по 2020 година. Таа рекла: „Јас сум подготвена на сосема поинаков начин. Ја имам готова следната песна, корицата на албумот, видеото, албумот е готов. Едноставно се чувствувам подготвена на поинаков начин“.Тогаш на нејзината страница Spotify било откриено дека албумот ќе се вика Love Me Land и дека насловната песна е првиот сингл од албумот. Сепак, Ларсон подоцна во едно интервју појаснила дека албумот е насловен Постер девојка и дека „Wow“ ќе била вклучена во албумот,[57] откако официјално го објавила како сингл на 26 август 2020 година.

Во септември 2020 година, Ларсон објавила ремикс на „Леле“ во кој се појавувала американската пејачка Сабрина Карпентер.[58]

На 8 јануари 2021 година, таа го издала „ Зборувај за љубовта“ со американскиот рапер Young Thug како трет сингл од Poster Girl.

Постер девојка бил објавен на 5 март 2021 година[59] на позитивни критики. Албумот се претставил умерено комерцијално, дебитирајќи на третото место на шведската табела за албуми,12 на табелата за албуми во Велика Британија и 170 на американскиот Билборд 200.

На 21 мај 2021 година, Ларсон објавила летно издание на Постер девојка.[60] Таа изведела песни на виртуелна забава на Роблокс за да го прославела нејзиниот нов албум.[61]

На 22 април 2022 година, Ларсон го издала „ Зборови “ со шведскиот диџеј Алесо.[62] Песната имала умерен успех во Европа, достигнувајќи ги првите пет во Шведска и првите 40 во Фландрија, Хрватска, Унгарија, Холандија, Норвешка, Полска и Обединетото Кралство.

Во јуни 2022 година, Ларсон објавила дека ја напуштила TEN Music Group за да основала своја издавачка куќа со име Летна куќа и во тој процес стекнала сопственост над нејзиниот музички каталог. Таа, го обновила својот договор со Epic Records со сите идни изданија оттогаш па натаму да бидат објавени под нејзината сопствена етикета Летна куќа под ексклузивна лиценца на Epic Records во САД и да бидат дистрибуирани од Sony Sweden во Шведска.[63]

2023: Претстојниот четврти студиски албум[уреди | уреди извор]

На 27 јануари 2023 година, Ларсон го издала „ Не можам да ја скротам “, водечкиот сингл од нејзиниот претстоен четврти (трет меѓународен) студиски албум.[64]

Личен живот и друга работа[уреди | уреди извор]

Во 2015 година, Ларсон требала да планира и да води летен говор што ќе се емитува на Sveriges Radio, како една од 58-те познати личности таа година.Говорот од 48 минути бил емитуван во живо на каналот P1 на 25 јули 2015 година, во 13:00 часот по средноевропско време.[65] Нејзината тогашна возраст, 17, ја направила најмладиот таков говорник дотогаш, надминувајќи ги Робин и Џина Дирави на 20-годишна возраст.[66] Во говорот, таа зборувала за нејзиниот живот, нејзината музичка кариера, нејзините феминистички ставови, реакциите на другите кон неа и нејзините чувства за сето тоа.[65]

Помеѓу 2017 и 2019 година, таа се забавувала со британскиот модел Брајан Х.[67] Од 2020 година, Ларсон е во врска со шведско-американскиот танчер Ламин Холмен.[68]

На 18 мај 2017 година, Ларсон објавила колекција на H&M која содржела различни облеки и додатоци.[69][70] Таа била вклучена во процесот на создавање со донесување одлуки за преса,бои и монтирање. Розовата боја е вообичаена боја во целата колекција.[70][71]

Ставови и активизам[уреди | уреди извор]

Ларсон станувала сè погласна со своите ставови за другите уметници и работници во индустријата со кои работи и им се восхитувала.Иако имала високи пофалби за изведувачите како Бијонсе,[72] таа е еднаква во нејзините спротивставени ставови за уметници како што се д-р Лук[73] и Крис Браун.[74] Ларсон, обожавателка на Бијонсе, се идентификувала како феминистка и се моделира како „активист“ по пејачката.[72] Таа го припишувала своето отворено мислење на друштвените мрежи и во интервјуата со нејзините родители, тврдејќи: „Двајцата мои родители се многу образовани кога станува збор за социјалните прашања и кога се будни за она што се случува во светот, и тие многу го поддржуваа тоа што имам глас“.[72]

Во јануари 2015 година, Ларсон привлекла големо позитивно внимание во Шведска и САД откако објавила слика на нејзиниот Инстаграм на која се гледал кондом обвиткан околу нејзината нога и стапало за да ја побие идејата дека пенисот може да биде преголем за кондоми да се вклопат наоколу.[75] Таа е моментално  предводник на нова кампања од Дурекс и организацијата за СИДА (РЕД) за промовирање на свеста за сексуалното здравје и собирање пари за лекување на СИДА во Јужна Африка.[76] Со цел да го зголеми разбирањето на јавноста за инконтиненцијата, таа отворено изјавила дека користела пелени до својата седма година.[77]

Во јуни 2015 година, таа била пронајдена во центарот на вниманието во нејзината родна земја бидејќи отворено се прашувало дали фестивалот Бравала има каква било родова перспектива, бидејќи неговата промоција и составот на изведбите биле многу доминирани од машки уметници.Таа, се прашувала зошто не била претставена меѓу главните актери и покрај тоа што била најпопуларниот уметник на Spotify на чиновите на фестивалот.[78] Истиот ден, шведскиот пејач Гинтер напишал на својот Фејсбук профил критикувајќи ја Ларсон: „Вие сте едно од многуте тинејџерски пилиња кои се светски познати во Шведска и максимално се возбудуваат, но не доаѓаат со никакви хитови, само со многу врева“.[78] За време на нејзиниот настап на фестивалот таа возвратила велејќи: „Ебати Гинтер, ебајте ги сите што мразат жени“.[78] Ова доведело до креирање и популаризирање на хаштагот #backazara на платформите на социјалните медиуми, каде што илјадници луѓе, вклучително и познати шведски луѓе, ја покажаа својата поддршка за Ларсон.[78]

На 11 мај 2021 година, Ларсон објавила слика од текст на нејзиниот Инстаграм каде што го критикувала Израел за убивање цивили и „подржување на апартхејдот “ и ја изразила важноста да се застане против антисемитизмот.[79]

На општите избори во Шведска во 2022 година, таа јавно ја поддржала Левицата.[80]

Ларсон била нарекувана како „омраза на мажи“ кога напишала на Твитер „Ги мразам сите мажи“[81] и „Машкото мразење и феминизмот се две различни нешта. Ги поддржувам и двете.“[82] Таа подоцна објаснила дека намерно го засилувала недостатокот на нијанса на Твитер за дополнителна контроверзија[81] и го разјаснила својот став со повеќе нијансирани зборови откако ја истражувала темата велејќи: „Мразењето мажи е само мразење на токсичната машкост, во суштина. И мажите го мразат тоа, дури и ако не го знаат, па дури и ако мислат дека се против феминизмот. Дури и ако тие велат: „Не, јас сум силен човек“, тоа е како: да, но вие навистина го мразите тоа - длабоко во себе знаете дека сакате да плачете. Навистина си само човечко суштество на кое понекогаш му треба прегратка, љубов и утеха, но не можеш да им го кажеш тоа на твоите пријатели затоа што мислиш дека тоа би било „геј“ или омаловажувачко или што и да е.“[83]

Контроверзност на Huawei[уреди | уреди извор]

Во март 2019 година, било бјавено дека Ларсон започнала комерцијална соработка со кинеската технолошка компанија Huawei.[84] Соработката на Ларсон со Huawei била критикувана од експерти за човекови права во Кина и други, кои меѓу другото се осврнале на блиските врски на Huawei со авторитарната кинеска влада и нејзините резултати за човековите права.[85] Во август 2020 година, Ларсон објавила дека ја прекинала соработката со Huawei. Таа рекла дека Кина „не е убава држава“ и дека не стоела зад нејзините политики.[86]

Како одговор, Huawei изјавил дека договорот за одобрување бил временски ограничен и веќе бил завршен во 2019 година[87] Музиката на Ларсон, наводно, била отстранета од Apple Music China, откако нејзините ставови за земјата биле објавени во јавноста.[88]

Уметност и влијанија[уреди | уреди извор]

Ларсон е поп пејачка. Таа експериментирала со електропоп, хаус,[89] и денс музика.[90] Дополнително, таа е под влијание на R&B.[91][92]

Таа ја наведела Бијонсе како нејзино најголемо музичко влијание.[93] Шведските влијанија на Ларсон ги вклучуваат Робин, Сеинабо Сеј, Сабина Ддумба и нејзината сестра Хана, со нејзината нео соул група Леникс.[94] Дополнително, нејзините меѓународни влијанија вклучуваат Кристина Агилера,[95] Ријана, The Weeknd, Џеј Зи, Аријана Гранде, Џене Аико и Лејди Гага.[96] За време на нејзиното детство, мајката на Ларсон ги слушала Витни Хјустон, Ета Џејмс, Селин Дион и Арета Френклин.

Дискографија[уреди | уреди извор]

 • 1 (2014)
 • Толку добро (2017)
 • Постер девојка (2021)

Тури[уреди | уреди извор]

Наслов[уреди | уреди извор]

 • Светска турнеја Многу Добро (2017–2018)
 • Турнеја Не се грижи за мене (2019)
 • Постер девојка турнеја (2021–2022) [97][98]

Поддршка[уреди | уреди извор]

 • Шер Лојд – Посакувам турнеја(2013–2014)
 • Чист бандит - турнеја во Северна Америка (2017)
 • Ед Ширан – ÷ турнеја (2019)

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

Ларсон е добитник на бројни награди, вклучувајќи четири Грами, четири европски музички награди на МТВ и осум Rockbjörnen.

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • Популарна музика во Шведска
 • Список на уметници кои го достигнале првото место на топ-листата за синглови во Велика Британија
 • Список на уметници кои го достигнале првото место на табелата за песни на американскиот денс клуб

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „10 year-old Zara Larsson Wins "Sweden's Got Talent". Flixxy.com. Посетено на 19 January 2017.
 2. Evans, Joshua (10 June 2016). „Uefa Euro 2016: Opening ceremony at the Stade de France as it happened“. International Business Times UK. Посетено на 19 January 2017.
 3. Behdjou, Behrang (1 April 2016). „Därför nobbade Zara Larsson Justin Bieber“. Dagens Nyheter. Посетено на 23 December 2017.
 4. 4,0 4,1 Amster, Harry (19 July 2015). „Zara Larsson: När hatvågen kom ville jag lämna Sverige“. Svenska Dagbladet. Посетено на 23 December 2017.
 5. Carley, Brennan (26 May 2016). „Zara Larsson's Sister Starts a Band, Hanna & Andrea, With Very Good Debut Single | SPIN“. Spin. Посетено на 27 May 2016.
 6. smith, david (18 March 2016). „Zara Larsson: I want people to look at me all the time“. Standard. Посетено на 8 April 2019.
 7. Gustavsson, Matilda (15 May 2015). „Zara Larsson: Jag ska vara miljardär innan jag är 25“. Dagens Nyheter (шведски). Архивирано од изворникот на 5 March 2016. Посетено на 11 June 2016.
 8. „Make Way For Zara Larsson, Sweden's Latest Weapons-Grade Pop Export“. Stereogum. 16 June 2016. Посетено на 19 January 2017.
 9. „Zara Larsson“ (шведски). TV4. 27 November 2009. Архивирано од изворникот на 15 August 2010. Посетено на 16 May 2010.
 10. Bergqvist, Mattias (1 December 2009). „Zara Larsson, 11: "Vill bli en legend". Expressen (шведски). Архивирано од изворникот на 5 February 2010. Посетено на 16 May 2010.
 11. „ZARA – MY HEART WILL GO ON (SONG)“. Sverigetopplistan. Посетено на 25 December 2019.
 12. „Kontakt“. Zara Larsson. Архивирано од изворникот на 2021-04-18. Посетено на 2023-02-25.
 13. Archived at Ghostarchive and the „Zara Larsson – Uncover (Introducing EP / 2013)“. YouTube. Архивирано од изворникот на 2012-12-13. Посетено на 2023-02-25.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link): „Zara Larsson – Uncover (Introducing EP / 2013)“. YouTube.
 14. „Zara Larsson – Introducing“. Expressen (шведски). Посетено на 19 January 2017.
 15. „Discography Zara Larsson“. Hung Medien. swedishcharts.com/.
 16. „Discography Zara Larsson“. Hung Medien. norwegiancharts.com/.
 17. „Zara Larsson discography“. danishcharts.dk. Hung Medien. Посетено на 24 January 2015.
 18. „Zara Larsson säljer Platina“ (шведски). Universal Music Sweden. 25 February 2013. Архивирано од изворникот на 1 July 2019. Посетено на 26 February 2013.
 19. „swedishcharts.com – Zara Larsson – Uncover“. swedishcharts.com. Посетено на 19 January 2017.
 20. Holmberg, Joakim (7 July 2013). „Robin Stjernberg och Zara Larsson heta artister på Sommarkrysset“. Aftonkuriren (шведски). Архивирано од изворникот на 31 March 2016. Посетено на 30 July 2013.
 21. Photos from the event.
 22. „Zara Larsson – She's Not Me (Pt.1)“. 27 March 2013. Архивирано од изворникот на 2023-02-25. Посетено на 27 March 2013.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 23. 23,0 23,1 „Zara Larsson – She's Not Me (шведски). Universal Music Sweden. 25 June 2013. Архивирано од изворникот на 28 June 2013. Посетено на 27 June 2013.
 24. „I'M SO LUCKY“ (шведски). zarish.blogg.se. 3 April 2013. Посетено на 27 June 2013.
 25. Säll, Jonna (10 May 2013). „Zara Larsson får treårskontrakt i USA“. Aftonbladet (шведски). Посетено на 11 June 2014.
 26. „Zara Larsson medverkar i prestigefyllda The Nobel Peace Prize Concert 11 december“. Mynewsdesk (шведски). 7 November 2013. Посетено на 12 December 2017.
 27. „Svenska Zara Larsson turnerar i USA med Cher Lloyd!“. Posh24 (шведски). 27 August 2013. Архивирано од изворникот на 17 August 2016. Посетено на 3 December 2016.
 28. „never+forget+you | full Official Chart History | Official Charts Company“. Official Charts. Посетено на 20 January 2017.
 29. „The Irish Charts – All there is to know“. IRMA. Архивирано од изворникот на 5 January 2010. Посетено на 20 January 2017.
 30. „danishcharts.dk – Zara Larsson – Lush Life“. danishcharts.dk. Посетено на 5 December 2016.
 31. „Never Forget You by MNEK & Zara Larsson Songfacts“. songfacts.com. Посетено на 20 January 2017.
 32. Australian Charts-"Never Forget You" (song) Архивирано на {{{2}}}. Retrieved 20 February 2016.
 33. „never+forget+you | full Official Chart History | Official Charts Company“. Official Charts. Посетено на 19 January 2017.
 34. „swedishcharts.com – Swedish Charts Portal“. swedishcharts.com. Архивирано од изворникот на 17 November 2015. Посетено на 19 January 2017.
 35. „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“ (шведски). Sverigetopplistan. Посетено на 23 January 2016.
 36. „Girls Like (single)“. iTunes Australia. Посетено на 26 February 2016.
 37. „This One's For You by David Guetta Songfacts“. songfacts.com. Посетено на 20 January 2017.
 38. „Hear Zara Larsson's bold new single 'Ain't My Fault'. ew.com/. Посетено на 1 September 2016.
 39. Staff, TIME. „The 30 Most Influential Teens of 2016“. Time (magazine). Посетено на 25 October 2016.
 40. „Listen to Zara Larsson's huge new anthem 'I Would Like'. Digital Spy. 11 November 2016. Посетено на 19 January 2017.
 41. „I Would Like“. Official Charts Company. Посетено на 18 May 2017.
 42. „Zara Larsson – "I Would Like" (Song)“. Swedish Charts. Посетено на 18 May 2017.
 43. „Top 40/M Future Releases – Mainstream Hit Songs Being Released and Their Release Dates“. AllAccess Music Group. 17 January 2017. Архивирано од изворникот на 17 January 2017. Посетено на 20 January 2017.
 44. „So Good by Zara Larsson on Apple Music“. iTunes Store. 17 March 2017. Посетено на 18 March 2017.
 45. „Sverigetopplistan – Sveriges Officiella Topplista“. Sverigetopplistan. Посетено на 31 March 2017.
 46. „Clean Bandit ft Zara Larsson“. Official Charts Company. Посетено на 18 May 2017.
 47. „Zara Larsson – So Good (Album)“. Swedish Charts. Посетено на 18 May 2017.
 48. So Good. Official Charts Company. Посетено на 18 May 2017.
 49. „Zara Larsson – "Don't Let Me Be Yours" (Official Video)“. Архивирано од изворникот на 2023-02-25. Посетено на 18 May 2017.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 50. Currinn, Jonathan (13 August 2017). „Zara Larsson Has Released "Only You + Remixes" EP“. CelebMix. Посетено на 15 April 2018.
 51. Østbø, Stein (10 November 2017). „Zara Larsson til Nobelkonserten“. VG (норвешки). Посетено на 12 December 2017.
 52. Wilson, Alexandra (уред.). „Zara Larsson“. Forbes (англиски). Посетено на 26 January 2018.
 53. „Zara Larsson's New Single 'Don't Worry Bout Me': Artwork, Release Date & More“. Capital. 25 March 2019. Посетено на 29 March 2019.
 54. Dominic Beck (21 June 2019). „Zara Larsson drops new single, 'All the Time'. CelebMix.
 55. Wass, Mike (26 April 2019). „Zara Larsson Embraces Electro On Marshmello-Produced 'Wow'. Idolator. Посетено на 3 May 2019.
 56. „New Zara Larsson single "Invisible" featured in Netflix original animated feature Klaus. Epic Records. 23 October 2019. Архивирано од изворникот на 2019-11-16. Посетено на 16 November 2019.
 57. „Zara Larsson Chats "Wow" Comeback and New Album“. Borderless Melodies. 31 August 2020. Архивирано од изворникот на 30 October 2020. Посетено на 3 September 2020.
 58. Wass, Mike (25 September 2020). „Sabrina Carpenter Joins Zara Larsson For "Wow" Remix“. Idolator. Посетено на 27 September 2020.
 59. Wass, Mike (18 November 2020). „Zara Larsson Talks New LP 'Poster Girl' In 'EUPHORIA'. Idolator. Посетено на 29 November 2020.
 60. „Zara Larsson releases Poster Girl (Summer Edition) with six additional songs“. The Line of Best Fit (англиски). Посетено на 22 May 2021.
 61. „Roblox: Zara Larsson performing new album – and other virtual concerts – CBBC Newsround“ (англиски). Посетено на 22 May 2021.
 62. Beeck, Ellie. „V's New Music Round Up“. V Magazine. V Magazine. Посетено на 12 January 2023.
 63. „Zara Larsson buys back recording catalog, launches new Sommer House label“. Music Business Worldwide (англиски). 8 June 2022. Посетено на 19 January 2023.
 64. Kenneally, Cerys. „Zara Larsson shares release date for "Can't Tame Her" single“. The Line of Best Fit. Посетено на 12 January 2023.
 65. 65,0 65,1 „Sommar & Vinter i P1 – Zara Larsson“ (шведски). Sveriges Radio. 25 July 2015. Посетено на 5 April 2019.
 66. Haimi, Rebecca (3 June 2015). „Zara Larsson yngst att sommarprata“ (шведски). Sveriges Radio. Посетено на 24 December 2019.
 67. „Zara Larsson's Modern Day Love Story“. PAPER. 5 March 2018.
 68. Duff, Seamus (13 February 2021). „Zara Larsson dating dancer Lamin Holmen and 'wrote new album about him'. Mirror. Reach PLC. Посетено на 12 January 2023.
 69. „H&M offers fashion and quality for the best price | H&M SE“. www.hm.com (шведски). Посетено на 4 January 2020.
 70. 70,0 70,1 „See all pictures on Zara Larsson's collection for H&M: "Feminine, strong and fits everyone". ELLE (шведски). 25 April 2017. Архивирано од изворникот на 2019-12-23. Посетено на 4 January 2020.
 71. „See all garments from Zara Larsson's collection with H&M“. FRIDA (шведски). 25 April 2017. Посетено на 24 October 2017.
 72. 72,0 72,1 72,2 Gonzalez, Erica (29 November 2016). „Zara Larsson Sings Beyonce“. Harpers Bazaar. Посетено на 4 December 2016. I listen to a lot of Beyoncé and a lot of male artists
 73. Mackay, Emily (21 September 2016). „Zara Larsson – The Full NME Cover Interview“. NME. Посетено на 4 December 2016.
 74. „Zara Larsson takes her feud with Chris Brown to the next level and his response was, erm, interesting“. Digital Spy. 19 September 2016. Посетено на 21 June 2017.
 75. „Nu pratar hela USA om Zara Larssons kondom på benet“. Metro (шведски). 9 January 2015. Посетено на 4 April 2019.
 76. Zara Larsson's sex education classes (англиски), Архивирано од изворникот на 2023-02-25, Посетено на 3 December 2019CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 77. „Zara Larsson svara ärligt på frågor om alkohol, feminism och när hon kissat på sig“. Metro (шведски). 7 May 2015. Посетено на 8 April 2019.
 78. 78,0 78,1 78,2 78,3 "Zara Larsson, Günther och Bråvalla – Detta har hänt". Dagens Nyheter (шведски). 3 July 2015. Посетено на 16 December 2019.
 79. „Zara Larssons kritik mot Israel: "Upprätthåller apartheid och DÖDAR civila". 11 May 2021.
 80. Blomberg, Linnea (11 September 2022). „Zara Larssons uppmaning på valdagen:" Rösta med era hjärtan". Expressen. Посетено на 12 September 2022.
 81. 81,0 81,1 „Zara Larsson: 'The more hate I got, the louder I became'. the Guardian (англиски). 20 February 2021. Посетено на 14 December 2022.
 82. „Zara Larsson is fighting for gender equality – with a little help from Ikea“. British GQ (англиски). 1 March 2021. Посетено на 14 December 2022.
 83. Daly, Rhian (12 February 2021). „Zara Larsson on taking a stand against toxic masculinity: "It makes the world a worse place". NME (англиски). Посетено на 14 December 2022.
 84. Törner, Amanda (18 March 2019). „Huawei lanserar nytt koncept – knyter till sig Zara Larsson och Sarah Sjöström“ [Huawei launches new concept – tie up with Zara Larsson and Sarah Sjöström]. Resumé (шведски). Stockholm, Sweden. Посетено на 14 May 2019.
 85. Olsson, Jojje (23 April 2019). „Stjärnorna som lånar sig till Kinas regim“ [The stars who lend themselves to the Chinese regime]. Expressen (шведски). Stockholm, Sweden. Посетено на 14 May 2019.
 86. 'It's not something I stand behind': Swedish singer cuts Huawei ties“. South China Morning Post (англиски). 4 August 2020. Посетено на 15 August 2020.
 87. „Zara Larsson och Huawei går skilda vägar“. Sydsvenskan (шведски). Посетено на 15 August 2020.
 88. „Zara Larsson Removed From Apple Music China After Criticizing CCP“. Digital Music News (англиски). 11 August 2020. Посетено на 15 August 2020.
 89. Cragg, Michael (19 March 2017). „Zara Larsson: So Good review – passion and personality shine through“. The Guardian (англиски). Посетено на 9 March 2018.
 90. Sullivan, Caroline (9 June 2017). „Zara Larsson review – a brilliant blast of Scandipop sugar“. The Guardian (англиски). Посетено на 9 March 2018.
 91. Savage, Mark (17 March 2017). „Zara Larsson: The pop star with sleep paralysis“. BBC (англиски). Посетено на 9 March 2018.
 92. „Zara Larsson Proves That She's a Popstar to Be Reckoned With on Her First UK Tour“. MTV (англиски). 25 October 2017. Посетено на 9 March 2018.
 93. „Zara Larsson's "idol" is Beyonce“. iol (англиски). 28 December 2017. Посетено на 9 March 2018.
 94. „Zara Larsson: "Se faccio una canzone voglio che mi rispecchi al 100%". 2 November 2018. Архивирано од изворникот на 2021-01-27. Посетено на 2023-02-25.
 95. Rob Garratt (18 December 2019). „Pop Star Zara Larsson Talks About the Songs That Mean the Most to Her“. The National. Посетено на 20 February 2022.
 96. „Zara Larsson inspired by Beyonce“. The Nation (англиски). 25 March 2017. Посетено на 3 December 2019.
 97. „LIVE IS BACK!!! I can't tell you how excited I am to be on stage again 😭😭😭😭 Tickets on sale Friday. tag a friend you wanna go with“. Twitter (англиски). Посетено на 26 May 2021.
 98. Празен навод (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]