Запорошка Област

Од Википедија — слободната енциклопедија
Запорошка област
Запорізька область
Знаме

Местоположба
Карта на Украина, Запорошката област е означена со црвено
Информации
Админ. центар:Запорожје
Официјални јазици:Украински
Површина:27 180 km²
Население:1 795 507 (01.08.2011)
Број на реони:20
Регистерска ознака:AP
Областен управител:Костянтин Бриљ
Административната зграда во Запорошката Област

Запорошката област (украински: Запорізька область; исто така се нарекува Запорижчина - украински: Запоріжжя) е област (покраина) во југоисточна дел на Украина. Административен центар на областа е градот Запорожје.

Географија[уреди | уреди извор]

Запорошката област има вкупна површина од 27.180 км2 (4,5% од Украина). На запад се граничи со Херсонска област, на север со Днепропетровска област, на југ со Азовско Море, на исток со Донечката област. Во областа има 941 села и 14 градови. Најголемата река: Днепар, други значајни реки во областа се: Молочна, Конка, Мокри Јали.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот на населението во 2001 година, во Запорошката област живеат најмногу Украинци (70,8%), а останатите се Руси, Белоруси, Бугари, Евреи.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]