Запардиел де ла Рибера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Запардиел де ла Рибера
Панорамски поглед кон Запардиел де ла Рибера
Панорамски поглед кон Запардиел де ла Рибера
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЗапардиел де ла Рибера
Површина
 • Вкупна43 км2 (17 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно125
 • Густина2,9/км2 (80/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Запардиел де ла Рибера — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.