Запардиел де ла Кањада

Од Википедија — слободната енциклопедија
Запардиел де ла Кањада
Панорамски поглед кон Запардиел де ла Кањада
Панорамски поглед кон Запардиел де ла Кањада
Знаме на Запардиел де ла КањадаАмблем на Запардиел де ла Кањада
Амблем
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаЗапардиел де ла Кањада
Површина
 • Вкупна40 км2 (20 ми2)
Надм. вис.&100000000000011480000001.148 м
Население (2018)
 • Вкупно97[1]
 • Густина3,7/км2 (100/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Мреж. местоhttp://www.zapardieldelacanada.es

Запардиел де ла Кањада — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Општински регистар на Шпанија 2018 - Национален статистички институт