Западночадски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западночадски јазици
Географска
распространетост:
Нигерија, Нигер
Класификација:афроазиски
Гранки:
хауса
болејско-ангаски
бадејско-варџиски
баравански
West Chadic Languages.jpg
Западночадските јазици според Њуман (1977)

Западночадските јазици се подгрупа на чадските јазици, кои пак се дел од јазичното семејство на афроазиски јазици. Јазиците воглавно се зборуваат во Нигер и Нигерија.[1] Најголем јазик од оваа подгрупа е хауса.

Јазици[уреди | уреди извор]

Западночадските јазици се:[2]

Дополнително на ова, покискиот јазик е спомнат од Кемпбел и Хоскисон. Тој не е класифициран во рамките на западночадските јазици.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Raymond G. Gordon, Jr, ed. 2005. Ethnologue: Languages of the World. 15th edition. Dallas: Summer Institute of Linguistics.
  2. Blench, 2006. The Afro-Asiatic Languages: Classification and Reference List (ms)
  3. Presumably of the Bole-Tangale group; reported by Rudolf Leger (Blench 2006)
  4. Blench, 2006. The Afro-Asiatic Languages: Classification and Reference List (ms)

Наводи[уреди | уреди извор]