Западноувејански јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Западноувеански јазик
Fagauvea
Застапен во Нова Каледонија
Подрачје Увеја
Говорници 1,110  (1996 census)[1]
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3 uve

Западноувејанскиот јазик, или познат како увејански или фагаувејански, е полинезиски јазик кој се зборува во Увеја во Нова Каледонија. Додавката „западен“ се користи за да се разликува од источноувеанскиот јазик. Според податоците од 1996 година, јазикот го зборуваат 1.110 жители.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]