Прејди на содржината

Западнодолногермански дијалекти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Западен долногермански дијалекти
Застапен воГерманија, Холандија, Данска
Говорници≈4 милиони  
Јазично семејство
индоевропски
Јазични кодови
ISO 639-3

Западнодолногермански дијалекти, познат и како долносаксонски (германски: Niedersächsisch, холандски: Nedersaksisch), е група на долногермански дијалекти зборуван на северозападот на Германија и соседните територии. Заедно со источен долногермански ја создава групата на долногермански дијалекти (германски: Niederdeutsch или Plattdeutsch).

Јазичната област Долна Саксонија

Јазичната област се протега во германските покраини Долна Саксонија, Северна Рајна-Вестфалија (вестфалскиот дел), Бремен, Хамбург, Шлезвиг-Холштајн и Саксонија-Анхалт (северозападните области околу Магдебург), како и североистокот на Холандија (зборуван во Гронинген, Дренте, Оверајсел и северниот дел на Хердерланд) и Германците во јужниот дел на Данска.