Западни покраини

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Знаме на Бугарите во Србија
Карта на Западните Покраини и Струмичко

Западни Покраини (на бугарски: Западни покрайнини) е политичко-географски и историски термин, кој се појавува во Бугарија по Првата Светска војна за обележување на териториите, кои по стапувањето во сила на Нејскиот мировен договор се присоединети кон Кралството на Србите, Хрватите и Словенците (Кралство Југославија по 1929).

Поголемиот дел од тие територии (1545 km²) денес се наоѓаат во составот на Република Србија, познати под името „Западне Покрајине“, а помалиот дел (1028 km², односно Струмичко) денес се наоѓа во Република Македонија.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Treaty of Peace Between the Allied and Associated Powers and Bulgaria, and Protocol and Declaration signed at Neuilly-sur-Seine, 27 November 1919

Поврзано[уреди | уреди извор]