Прејди на содржината

Западен Округ (Гамбија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Положај Западног округа у Гамбији
Положај Западног округа у Гамбији
Западен Округ

Запад или Западен округ (Western Division) е еден од шестте окрузи во Гамбија. Административен центар е Брикама.

Области[уреди | уреди извор]

Западен округ е поделен на 9 области:

Население[уреди | уреди извор]

Година Бр. жители
1963. 55.393
1973. 91.013
1983. 137.245
1993. 234.917
2003. 392.987
2005. 428.104
2006. 446.680
2007. 465.947
2008. 486.710


Видете уште и[уреди | уреди извор]