Западен Леден Гребен

Од Википедија — слободната енциклопедија
ЗЛГ во рамките на Антарктик
ЗЛГ
Местоположба на Антарктикот
Царски пингвин на кај гребенот

Западен Леден Гребен (англиски: West Ice Shelf) — важен леден гребен долж Брегот на Леополд и Астрид на Источниот Антарктик. Се протега во должина од 350 км во правец исток-запад, помеѓу Препречниот Залив и заливот Посадовски, па 120 км на север од континенталниот раб.[1]

Откривање и именување[уреди | уреди извор]

Гребенот е откриен од Првата германска антарктичка експедиција (1901–1903) под водство на Ерих фон Дригалски. Наречен е „Западен“ поради насоката во која е забележан. Бродот се заглавил во пловечки мраз на ова место на 21 февруари 1902 г. и останал заробен сè до 8 февруари 1903 г.

Место од орнитолошка важност[уреди | уреди извор]

Близу северозападниот раб на гребенот има морски мраз со површина од 416 ха, прогласен за место од орнитолошка важност од страна на BirdLife International бидејќи таму живее колонија на царски пингвини.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „West Ice Shelf“. BirdLife Data Zone. BirdLife International. 2015. Посетено на 6 декември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]