Занде-јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Занде
Географска
распространетост:
Централноафриканска Република, Демократска Република Конго, Судан
Класификација: Нигер-конгоанско (спорно)
Гранки:
Барамбо-памбијански
Занде-нзакарански
ISO 639-2 и 639-5: znd

Јазиците Занде се неколку мошне сродни убангиски јазици кои се зборуваат во Централноафриканската Република, Демократска Република Конго и Судан. Најзастапен е јазикот Занде, со преку милион говорници.

Јазици[уреди | уреди извор]

Поред Ethnologue 15, ова јазично семејство се состои од следниве јазици: