Зандерслебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Зандерслебен (Анхалт))
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зандерслебен
Градски дел во Арнштајн
Грб на Зандерслебен
Зандерслебен is located in Германија
Зандерслебен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Арнштајн
Основни податоци
Површина 18 км2
Надм. височина 130 м
Население 1.988  (31 декември 2006)
 - Густина 110 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06456
Повик. бр. 034785
Координати 51°40′N 11°34′E / 51.667° СГШ; 11.567° ИГД / 51.667; 11.567Координати: 51°40′N 11°34′E / 51.667° СГШ; 11.567° ИГД / 51.667; 11.567

Зандерслебен (германски: Sandersleben) е град и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа на реката Випер, околу 17 километри северно од Ајслебен. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Арнштајн.